Евентуален конфликт с Турция за Косово не би бил в интерес на Сърбия, тъй като Турция е основен регионален играч - силна политическа и икономическа сила на Западните Балкани. Това заяви сръбският министър на отбраната.
Още: Македонският премиер се срамува от пълното име на страната си
Още: Силите на НАТО в Косово провеждат учение в Прищина за справяне с масови безредици (СНИМКИ)
Милош Вучевич направи тези забележки в интервю за сръбската обществена телевизия RTS, ден след като Косово, което граничи със Сърбия на юг и запад, получи турски дронове Bayraktar TB2 (Байрактар).
ОЩЕ: Косово е закупило турски дронове "Байрактар" (СНИМКИ)
"Турция е голяма държава, тя е сила и има значително политическо и икономическо влияние в Западните Балкани и ние трябва да гарантираме, че имаме възможно най-добри отношения с нея. Но ние гледаме на Косово по съвсем различен начин. Интересно е, че техните военни казарми в Призрен носят името на султан Мурат, което е силна асоциация за всички нас в този регион", каза Вучевич според БГНЕС.
Още: Ужасяващ инцидент в прочута млечна фабрика в Румъния: Има загинали
Още: "Българският диктат няма да мине": Християн Мицкоски е новият премиер на Северна Македония
Новото напрежение между Сърбия и Косово
През април косовските сърби бойкотираха извънредните избори за местна власт в четири общини в северната част на страната, като в тях гласуваха едва 3,47% от имащите право на глас, но въпреки това вотът беше признат от косовските власти за легитимен.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Най-голямата база на НАТО в Европа ще е съвсем близо до България
В края на май в Косово избухна напрежение, когато сръбски протестиращи се опитаха да попречат на новоизбраните албански кметове да влязат в три общински сгради, което накара полицията да стреля със сълзотворен газ, за да ги разпръсне.
На 30 май, след като 30 войници бяха ранени по време на размириците в региона, НАТО изпрати още 700 военнослужещи в Силите за поддържане на мира в Косово (KFOR), ръководена от Алианса мисия за поддържане на мира в Косово. Сред подкрепленията бяха и турски сили. Около 500 турски войници допълнително пристигнаха през юни заради сръбските протести срещу избирането на албански кметове в северните общини с многобройно етническо сръбско население и бяха разположени в лагера "Султан Мурат", близо до столицата Прищина. Турските войници служат в рамките на мироопазваща мисия в Косово. В интервюто Вучевич заяви, че новият командир на KFOR за първи път в историята ще бъде турски генерал.
По последни официални данни на НАТО 780 от 4511-те войници на КФОР са от Турция, а 679 - от САЩ, като според прогнозите до края на годината броят на турските контингенти в КФОР може да достигне хиляда души.
Още: Мистерия: Четири държави на Балканите останаха без ток
Още: Опасни жеги: В Турция термометрите показаха 52 градуса
Междувременно, Турция и Катар се споразумяха за по-нататъшно засилване на двустранните връзки в различни области.