Близо 13 000 мигранти вече са се събрали по турско-гръцката граница, пресмята ООН. Натискът там става много сериозен, след като преди две денонощия Турция де факто реши да отвори границите си към Европа.
"Хиляди мигранти, включително семейства с малки деца, стоят в студената нощ по границата между Турция и Гърция", се казва в изявление на Международната организация за миграцията, цитирано от АФП. В него се добавя, че персоналът на организацията е наблюдавал "най-малко 13 000 души, събрани по протежение на 212–километровата граница".
Заради това, Гърция прехвърля още 1000 военни и 400 полицейски служители с бронирани превозни средства към контролно-пропускателния пункт "Кастанес" на границата с Турция. Там има приблизително 7000 мигранти.
Гръцкият министър, отговорен за гражданската защита - Михалис Хрисохоидес, проведе среща в събота с гръцката полиция в центъра за гранично наблюдение в региона Еврос. "Това е трудна и в същото време неприятна ситуация. На нашите граници са се натрупали хиляди нещастни хора. Те не са дошли тук сами. Те са тормозени, изтласквани и използвани от съседната държава - Турция. Искаме да поясним на всички, че няма да позволим на никого да премине границата без съответните документи. Гърция, Европа имат граници “, каза той пред журналисти след срещата.
Дотук натиск по българо-турската граница обаче няма. Още в петък, 28 февруари, след телефонен разговор между премиера Бойко Борисов и турския президент Реджеп Ердоган, Борисов официално заяви чрез профила си във Facebook, че пряка мигрантска опасност за България няма.
Същевременно, турският вътрешен министър Сюлейман Сойлу заяви, че 36 776 мигранти са преминали границите на страната с ЕС на фона на изявлението на турския лидер Реджеп Ердоган, че Анкара спира да задържа бежанците, съобщи РИА Новости, цитирана от БГНЕС.
"Към 21 февруари броят на мигрантите, напуснали страната ни през Одрин (провинция, граничеща с Гърция и България в северозападната част на Турция), е 36 776", каза Сойлу в изявление в Twitter.
Припомняме, че в средата на март 2016 година ЕС сключи споразумение с Турция за борба с миграционната криза. То предвижда предоставянето на финансова помощ на Анкара за приемане на бежанци, връщането в Турция на всички нелегални имигранти, пристигнали в Гърция от турска територия, и приемането от ЕС на легални сирийски мигранти от Турция на принципа 1:1 - един нелегален мигрант се връща в Турция, ЕС приема 1 регистриран легално в Турция сириец.
По-рано говорителят на управляващата турска Партия на справедливостта и развитието Омер Челик заяви, че Турция остава ангажирана с миграционната си политика, но вече не е в състояние да ограничи потока бежанци от Сирия. След това съседните страни на Турция обявиха засилен контрол на границата.