В дневния ред на срещата между Кирил Петков и Димитър Ковачевски, а и в разговорите оттук нататък може да влезе въпроса за промени в начина на работа, структурата и състава на Съвместната комисия по историческите и образователни въпроси. Това заяви външният министър на Северна Македония Буяр Османи в интервю за БНТ.
Още: Македонският премиер се срамува от пълното име на страната си
Още: Силите на НАТО в Косово провеждат учение в Прищина за справяне с масови безредици (СНИМКИ)
Българският премиер Кирил Петков ще се срещне с новото правителство на Димитър Ковачевски буквално в първия му работен ден, обясни външният министър на страната Буяр Османи. „И двете страни губят, губи и регионът и Евросъюза. Печелят само тези, които не искат стабилни Балкани“, заяви външният министър на РСМ по повод настоящата ситуация. Той изрази надежда още от утре ще бъде отворена нова глава в отношенията между двете страни.
„Доверието е най-важната платформа, на която можем да стъпим. В момента то е на най-ниско ниво. Трябва да го изпълним с конкретни проекти – от инфраструктурата и образованието, инициативата за авиолиния София – Скопие“, заяви той, като уточни, че двете страни ще разговарят за икономика, инфраструктура, транспортна и енергийна свързаност.
Ще се водят разговори и за непреодолимия проблем: историята. Скопие ще повдигне въпроса за евентуални промени в Историческата комисия. "Склонен съм да предложа да влезем в разговор за евентуална промяна в начина на работа, а защо не и структурата и състава на Смесената историческа комисия“, каза Османи. Според него това няма да е обвързано с конкретни срокове за резултати.
Още: Ужасяващ инцидент в прочута млечна фабрика в Румъния: Има загинали
Още: "Българският диктат няма да мине": Християн Мицкоски е новият премиер на Северна Македония
Буяр Османи смята, че във влошаващата се среда на Балканите Република България и Република Северна Македония не трябват да оставят още нерешени проблеми в региона. Той напомня, че именно България повдигна въпроса за евроинтеграцията на Западните Балкани през 2018 г. Първият дипломат на Скопие изтъкна, че отношенията между двете страни не бива да влязат в състояние на замразен конфликт.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Най-голямата база на НАТО в Европа ще е съвсем близо до България
Коментирайки искането за включването на хората с българско самосъзнание като държавотворен народ в Конституцията на Република Северна Македония, Буяр Османи смята, че страната му е известна с големите колективни права на различните народности, които дава. „РСМ в света е позната като държавата с най-голяма толерантност и многообразие. Както знаете аз съм представител на албанската общност. Ние се гордеем с това, това е наш имидж и смятам, че това трябва да се взима предвид“, категоричен бе той.
„Ние не сме вече в Югославия, а искаме да влезем в съюз с България. Заедно сме в НАТО, искаме да бъдем заедно и в Европейския съюз. Всички въпроси в отношението ни към България, останали от югославско време, трябва да се коригират", категоричен е външният министър на РСМ. Според него данните показват, че когато политическите отношения между София и Скопие са били добри, е свършена най-много работа.
"Не беше толкова ясно обяснено на хората в Република Северна Македония, че не преговаряме за идентичността и езика", казва още Буяр Османи. Специалното интервю за БНТ Османи даде часове, след като новото правителство на Димитър Ковачевски се закле и се срещна с президента Стево Пендаровски.
Още: Мистерия: Четири държави на Балканите останаха без ток
Още: Опасни жеги: В Турция термометрите показаха 52 градуса