Европейската комисия обяви, че може да спре Механизма за сътрудничество и проверка – или специалния мониторинг – над Румъния. Причината е, че северната ни съседка е изпълнила задоволително показателите по инструмента.
Още: Македонският премиер се срамува от пълното име на страната си
Още: Силите на НАТО в Косово провеждат учение в Прищина за справяне с масови безредици (СНИМКИ)
Този механизъм бе една от причините, поради които Нидерландия прие резолюция против приемането на България и Румъния в Шенген. И страната ни бе подложена на мониторинг от Брюксел, като през 2019 г. ЕК ни даде задоволителна оценка, но все още държавите членки не са взели решение за премахване на Механизма за сътрудничество и проверка спрямо българската страна.
По отношение на България няма промяна в позицията на ЕК от 2019 г. насам, обяви днес високопоставен представител на Комисията, цитиран от БНТ. Според информацията му българските власти са поели ангажимент да приемат закон за отговорността на главния прокурор в следващите 6 месеца, а това е една от основните критики към страната ни от Брюксел и от Венецианската комисия.
Дори и да бъде окончателно премахнат Механизмът за сътрудничество и проверка, България и Румъния ще продължат да бъдат обект на наблюдение в рамките на годишния доклад за върховенството на закона, който ЕК изготвя за всяка една страна от ЕС.
Още: Ужасяващ инцидент в прочута млечна фабрика в Румъния: Има загинали
Още: "Българският диктат няма да мине": Християн Мицкоски е новият премиер на Северна Македония
Механизмът за сътрудничество и проверка беше създаден през 2007 г. при приемането на България и Румъния в ЕС, за да отговори на притесненията на Европа за върховенството на правото, борбата с корупцията, организираната престъпност и укрепването на съдебната система в балканските страни.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Най-голямата база на НАТО в Европа ще е съвсем близо до България
ОЩЕ: Стана ясно с колко ще бъдат увеличени пенсиите в Румъния от 1 януари 2023 г.