Боян Станич от Сектора за стратегически анализи на Сръбската търговска камара каза пред РТС, че щетите от блокадата на вноса на стоки от Централна Сърбия в Република Косово се увеличават и сега са почти 50 милиона евро.
Още: Македонският премиер се срамува от пълното име на страната си
Още: Силите на НАТО в Косово провеждат учение в Прищина за справяне с масови безредици (СНИМКИ)
Два месеца блокада
Въпреки призивите на Европейския съюз, САЩ, бизнес асоциации и тревожните данни за щети, стоки с произход от Централна Сърбия вече два месеца не могат да преминат през административните пунктове за Косово. На 14 юни Прищина забрани влизането на камиони със сръбски номера от, както беше обяснено, съображения за сигурност. Това беше отговор на ареста на трима косовски полицаи, които след това бяха освободени.
Още: Сигнал от ЕК: Санкции и за Сърбия заради Косово може да има
Влизането на камиони със сръбски номера е разрешено, но не и стоковото движение. Тези дни се стигна още една крачка напред и Прищина анулира удостоверението за регистрация на 15 компании, така че те вече не могат да правят бизнес там.
Още: Ужасяващ инцидент в прочута млечна фабрика в Румъния: Има загинали
Още: "Българският диктат няма да мине": Християн Мицкоски е новият премиер на Северна Македония
До 8 юли, припомня Станич, беше забранено да се внася всичко от централна Сърбия, така че беше разрешено влизането на суровини, полуготови продукти, машини и оборудване, с изключение на крайни продукти за крайни потребители в търговията на дребно. Факт е, че щетите се увеличават, но с по-малък интензитет, отколкото до 8 юли“, обяснява Станич.
Търговия с по-скъпи стоки
Станич каза още, че Прищина търгува с други стоки от региона - от България, Северна Македония или Албания, които все още са по-скъпи. Той посочва, че миналата година сръбски стоки са били представени в Косово на стойност 520 милиона евро, докато Прищина е доставила стоки за около 50 милиона евро.
Още: Най-голямата база на НАТО в Европа ще е съвсем близо до България
Още: Нов голям горски пожар пламна близо до Атина
Още: Мироопазващата мисия на ЕС е увеличила присъствието си в Северно Косово
Станич добавя, че това е политическо решение, но очаква поради натиска на ЕС забраната за сръбски стоки в Косово да бъде премахната.
Още: Мистерия: Четири държави на Балканите останаха без ток
Още: Опасни жеги: В Турция термометрите показаха 52 градуса
„Ако кризата приключи утре, ще има по-малко щети в сравнение с предишната блокада. Но не знаем колко дълго ще продължи“, заключава Боян Станич от сектора за стратегически анализи на Сръбската търговска камара.
Още: ЕС заплаши Косово с негативни последици, ако не спазва договореностите