Още: Viasat History представя Гробниците на Египет: Имхотеп – създателят на пирамидите
Още: EPIC DRAMA ТВ клуб на книгата
Дойде и времето на книгите. Тъкмо вече ви се струваше, че онези дълги списъци, които трупате с литературни желания, така и няма да им излезе късмета заради всички задачи. Но месеците на изолация са идеалния момент, в който да се отдадете на качествени текстове.
Като казахме "качествени", именно това е и целта на тази статия - да отсее възможно най-добрите творби, подходящи за карантина. Ще ги разделим на два типа - такива, които за хора със здрава психика, които искат да се гмурнат в литературни дълбочини, свързани именно с това, което светът преживява в момента. И обратното - на такива, каквито са идеални да ви разсеят от ставащото и да пратят в друг и малко по-симпатичен свят. Започваме с първите:
За осмисляне:
Още: Историкът Бетани Хюз показва България на света на 24 май
Още: Рим срещу Египет и Древни мегаполиси по VIASAT HISTORY
1. Чумата, Албер Камю
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Дълбините на Австралия, Шотландия: новата дива природа и Скритият вулкан по VIASAT NATURE
Още: Проф. Бетани Хюз се завръща по Viasat History със Съкровищата на БЪЛГАРИЯ и още
Да започнем с този откъс:
"Докато нашите съграждани се опитваха да се приспособят към това внезапно изгнание, чумата поставяше стражи пред градските врати и отбиваше корабите на път за Оран. Ни едно превозно средство не беше влизало в града след затварянето. От този ден автомобилите сякаш се въртяха в кръг. Погледнато отгоре от булевардите, пристанището също представляваше странна гледка. Обичайното оживление, което го правеше едно от първите пристанища на крайбрежието, внезапно стихна. Виждаха се само няколко кораба, задържани под карантина. Големи кранове в бездействие, обърнати на една страна вагонетки, купчина бурета и чували свидетелстваха, че търговията също е умряла от чума".
Как ви звучи? Разбира се, много познато. Непрекъснато ще се натъквате на описания, които виждаме и днес. Но и на най-важното: как всъщност хората могат да се справят с чумата/коронавируса и кой е единственият правилен път в сблъсъка срещу него.
Още: Домина, Мърдок, Мис Скарлет и херцогът – най-нови сезони по EPIC DRAMA
Още: Австралийски търсачи на сапфири и Реставраторите от Долината на ръждата отново по VIASAT EXPLORE
2. 1984, Джордж Оруел
Няма как да не ви е направило впечатление интересното обстоятелство, че в момента властта може да следи телефона ви. Е, уж е за добро, но всички тоталитарни държави започват да сковават от наблюдение насиленията си именно за добро. Затова 1984 на Джордж Оруел е идеалният текст, който да предупреди какво би станало, ако правителствата масово започнат да използват коронавируса като оправдание за все по-сериозни и смазващи свободата мерки.
3. Параграф 22, Джоузеф Хелър
Ако забелязвате странни промени на ключови решения (днес сме маски, утре без, вдругиден пак, в парка не може, но после ще може) и прочие парадоксални обрати, то това е вашият роман. Освен всичко ще допринесе за доброто ви настроение, защото е изключително смешен.
4. Сблъсък, Стивън Кинг
Само за хора с железни нерви. Близо преди 40 години Кинг разказа история за смъртоносен вирус, който покосява целия свят. По-късно творбата му бе и филмирана. Историята ще ви остави без дъх, и ако не нещо друго, ще ви убеди, че въпреки всички притеснения с коронавируса, нещата можеше да са много по-страшни.
За разсейване:
1. Властелинът на пръстените, Толкин
Когато човек си избира друг свят, в който иска да отиде, е най-добре да избере най-вълнуващия, дълбок и красив. Разбира се, няма по-голям майстор на паралелните фентъзи вселени от Толкин. Книгата ще ви отнеме точно толкова време, колкото би трябвало да продължи карантината и вместо да се психирате от сутрин до вечер, по-добре да се отдадете на магията й.
2. Игра на тронове, Джордж Мартин
Сигурни сме, че след края на великолепния сериал е останала и една празнина и жажда за още. Не забравяй обаче, че телевизионната поредица още от пети сезон нататък започна да се разминава с книгата. Тоест, сега е моментът да проследиш онази разклоняваща се линия, която протича в литературните творби и да се запознаеш с много други герои, за които не си и подозирал.
3. Self-help литература
Сега е моментът да поработите над личността си и да почетете онези книги от графата "приложна психология", които ви помагат да развието личните си качества, самочувствие и бъдеще. Инвестирайте в себе си.
4. Избрани разкази
Потърсете си някой от онези сборници, които са събрали най-доброто от Хемингуей, Фицджералд, Селинджър, Чехов. Да се прескачаш от интересна история в интересна история е добър начин да дистанцираш съзнанието си от коронавируса. Той не е единственият глобален разказ, все пак.