Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Защо кавказките бойци се бият в Сирия?

17 октомври 2014, 09:21 часа • 47398 прочитания

През последните две години активността на кавказките бойци намаля значително. Експертите обаче смятат, че това е временно затишие и с тревога очакват завръщането на кавказките джихадисти от Сирия.

На 6 октомври сътрудници на руското вътрешно министерство провеждат специализирана акция в дагестанското село Кориваул. При проверка на адресната регистрация те са обстрелвани от частен дом. В престрелката загиват двама сътрудници на министерството на вътрешните работи и един боец. По-късно властите съобщиха, че убитият боец Алидибир Аслудинов, на 29 години, наскоро се е завърнал от Сирия, където се е обучавал в боравене с взривни устройства. Това е и първият случай, в който боец със "сирийски" опит е замесен в противозаконни действия в родината си. Експертите не изключват възможността подобни случаи да зачестят.

Проектът "емирство Кавказ" вече не е актуален

Анализаторите от правозащитния център "Мемориал" отбелязват, че през последните две години активността на въоръжените бойци в Северен Кавказ е намаляла значително. "През лятото на 2013 г. тя е намаляла два пъти в сравнение с предходната година, а през 2014 г. е спаднала още два пъти", казва сътрудникът на "Мемориал" Александър Черкасов. Независимият експерт и кореспондент на радио "Ехото на Кавказ" Мурат Гукемухов твърди, че проектът "емирство Кавказ" или идеологията за създаване на ислямска държава в Северен Кавказ е със затихващи функции. "Подразделенията на "емирство Кавказ" в различните републики не успяха да преодолеят етническите бариери. Тяхната дейност се ограничи в рамките на собствените етнически групи", казва той в разговор с Дойче веле.

Според него етническите прегради са отслабили вътрешно нелегалните бойци. След като в Кабардино-Балкария например бяха ликвидирани най-известните лидери в този регион, би следвало да се очаква пристигането на други водачи от Чечения или Дагестан. Това обаче не се случи. "Според моите наблюдения, това е свързано с етническите различия между отделните групи", казва Мурат Гукемухов. Еспертът твърди, че е намалял и притокът на нови попълнения, което пък е свързано с промяната в отношението на кавказкото население. "Преди няколко години измъченото от полицейския произвол население гледаше на бойците като на Робин Худ и им симпатизираше. Но обществото не беше подготвено за това, нелегалните бойци да разпростират влиянието си", казва Гукемухов.

"Нелегалните бойци първоначалоно започнаха да облагат с "данък" само едрия престъпен бизнес и корумпираните чиновници. Впоследствие обаче тези "данъци" се разпростряха и върху средното съсловие. Бойците започнаха да се месят и в ежедневието на хората. В Дагестан например те подпалиха сергията на търговец, продаващ алкохол", казва експертът. Всичко това е причина за намалялата подкрепа за нелегалното движение и за отлива на членове.

Махачкала - Дамаск

На този фон изглежда естествено много кавказки бойци да заминават за Сирия, твърди експертът Николай Силаев. "Много по-изгодно е да воюваш в Близкия изток. От гледна точка на ислямистката идеология, няма никакъв смисъл да се води джихад именно в Кавказ, в периферията на ислямския свят. Зимите тук са студени, а борбата срещу тероризма е много по-ожесточена. Местните сътрудници на руските тайни служби ФСБ потвърждават, че международните терористични организации оказват материална помощ на семействата на бойците, заминали за Сирия. Някои от тях заминават с цялото си семейство.

Джихадистката среда в Близкия изток ги привлича и с това, че в нея има възможност за създаване на коалиции без етнически бариери", казва Силаев. По думите на Алексей Малашенко, експерт от центъра "Карнеги, броят на бойците-имигранти от Русия е между 500 и 2 000 души. Как разбират обаче къде трябва да отидат? "Много просто. Съществуват множество групи в социалните мрежи, освен това има и центрове за вербуване в Астрахан и Волгоград. Това е по-лесно, отколкото да си купиш автомат Калашников", казва Малашенко. Според него няма централизиран поток от нелегални бойци. Те действат или самостоятелно, или на малки групи.

По правило бойците попадат в Сирия през Азербайджан и Турция. Тимур Акиев дава пример с младеж, който следвал в Москва. "От различни сайтове той получава информация с призива: "Идвай на джихад" или "Ела да се борим за свободата на мюсюлманите". В определен момент той изчезва и родителите му започват да го издирват. След месец те получават СМС от Турция: "Не се притеснявайте за мен. Всичко е наред". След още няколко месеца идва нов СМС от Сирия с молба: "Приберете ме оттук!"

Завръщане у дома

След завръщането в родината семейството на младежа влиза във връзка с центъра за адаптация и успява да спаси боеца от наказателно преследване. Но това е единичен случай. По правило специалните служби се стараят да задържат завръщащите се още на границата по параграф 208 от наказателния кодекс за "участие във военно формирование на територията на друга държава с цел, противоречаща на интересите на Руската федерация". "Тези поправки бяха внесени в наказателния кодекс през 2013 година специално за "завръщащи се бойци", казва Олег Орлов.

От 2011 до 2013 година опозиционното движение в Сирия се ползваше с поддръжката на радикалните мюсюлмани по цял свят. Същото не може да се каже обаче за "Ислямска държава"(ИД). ИД не е особено популярна, твърди Алексей Малашенко. Известният мюсюлмански богослов Юсуф ал Кардави наскоро остро осъди "Ислямска държава", отбелязвайки, че халифатът не може да бъде установен със сила. "Надяваме се халифатът да дойде колкото се може по-скоро, но подходът на ИД не съответства на нормите на шериата и може да има опасни последствия", заяви Кардави. Така или иначе, не е изключено много кавказки бойци да се завърнат в родината си, ако войната срещу "Ислямска държава" се ожесточи.

Ръководителят на центъра за социологически проучвания Ramcom Денис Соколов смята, че при всяко дестабилизиране на обстановката, "сирийските кавказци" могат да играят важна роля. "Полето е разчистено и сега ще се формира съвършено нов начин на въоръжена съпротива, която ще може да избира между националноосвободителната и религиозната реторика", казва той. Бойците от предишното поколение бяха тясно свързани с корумпирания местен елит и поради това бяха принудени да правят известни компромиси. Денис Соколов са опасява, че завръщащите се от Сирия кавказки бойци обаче не зависят от местните власти и могат да заемат много по-твърда позиция.

Източник: Дойче веле

Десислава Любомирова
Десислава Любомирова Отговорен редактор
Новините днес