Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Защита на Тайван по украински модел: Как да се приложат срещу Китай уроците от войната?

31 октомври 2024, 10:45 часа • 2856 прочитания

Войната в Украйна предлага много важни уроци за защитата на Тайван при евентуална агресия от страна на Китай.

Още: Хеликоптер се вряза в болница в Турция, има жертви (ВИДЕО)

Още: Израелски удари в Газа, поразено е училище

Всъщност важните промени в характера на войната, проявени в Украйна, вероятно ще се отнасят за почти всички бъдещи големи конфликти, анализира американският мозъчен тръст Институт за изучаване на войната (ISW). Някои уроци ще се прилагат пряко, други ще изискват адаптиране. Но Китай изучава войната и прави собствени изводи за това как да се подготви за бъдещ конфликт в западната част на Тихия океан и е добре САЩ, Тайван и техните съюзници да направят същото, посочват експертите.

Още: Китай започна учения с бойна стрелба срещу Тайван (ВИДЕО)

Как се промени войната с инвазията на Русия в Украйна?

Случващото се в Украйна демонстрира драматични промени в характера на войната по пет основни начина:

Още: Южна Корея изстреля трети шпионски сателит (ВИДЕО)

Още: Ново силно земетресение удари Вануату

  1. Ефективността на интегрираната противовъздушна отбрана срещу дори интензивни и сложни въздушни (ракетни) нападения - явление, което се наблюдава и при иранските атаки срещу Израел;
  2. Способността на огромни маси тактически дронове - милиони безпилотни летателни апарати, използвани и от двете страни - да създават частично прозрачни бойни полета и да ограничават битката до позиционни форми;
  3. Способността на интегрираните безпилотни атаки, включващи както въздушни, така и морски дронове, да постигат катастрофални резултати за големи и малки надводни кораби;
  4. Разширяването на възможностите за електронна война до мащаби и ефекти, които никога не са били наблюдавани в битка;
  5. Появата на изключително бърз технологично-тактически иновационен цикъл на фронта, задвижван до голяма степен от надпреварата между технологиите за дронове и за електронна война, който може да доведе до значителни промени по фронтова линия с дължина 1000 км само за две-три седмици.

Още: Какво ще правим след войната: Стратезите в Кремъл още нямат отговор (ОБЗОР - ВИДЕО)

Въздушно-ракетната война

Както Русия, така и Украйна разполагат с интегрирани системи за противовъздушна и противоракетна отбрана в отговор на все по-сложните атаки на врага. Ефективността на тези системи поставя под съмнение способността на всяка държава да разчита на традиционните ракетни системи да проникнат до своите цели. И Москва, и Киев в случая реагираха с иновации. Руснаците например непрекъснато експериментират с различни комбинации от дронове, крилати и балистични ракети, за да разузнават и да проникват през украинската ПВО. Подходите им се редуват с опити за насищане на отбраната и търсене на слаби места.

Двете големи атаки на Иран срещу Израел - през април и октомври тази година - демонстрираха (неуспешни) усилия за прилагане на някои от тези руски най-добри практики.

Оскъдността, разходите и трудностите при масовото производство на високотехнологични прехващачи принудиха Украйна и Израел да проектират интегрирани ПВО системи - евтините се ползват срещу цели, които по-лесно могат да се унищожат, а най-редките и скъпите се оставят за най-големите заплахи. Украйна действа и с други иновации - например сне тежестта от скъпите системи за свалянето на много дронове, като изпрати на терен мобилни огневи групи, оборудвани с пушки и автомати.

Още: Ердоган: Време да изкореним ИД и кюрдските бойци в Сирия

Още: Двама турски журналисти загинаха в Северна Сирия

Потенциалните бойци в тайванския сценарий са по-богати и могат да произвеждат големи количества скъпи системи, но вероятно ще се окажат ограничени от същите реалности. Най-важно е да се намери баланс на разходите, наличността и ефективността.

Още: Център за балистични ракети и рафинерии: Списък с удареното от Израел и какво значи това за Иран (САТЕЛИТНИ СНИМКИ)

Снимка: Getty Images

Милиони дронове в небето

През 2024 г. се очаква двете страни да минат прага от използването на над 3 милиона безпилотни летателни апарата от началото на войната. Те варират от ръчни квадрокоптери с обсег на действие от около 10 км до дронове с фиксирани крила с обхват повече от 2000 км. Руснаците например вече са използвали доста над 6000 безпилотни летателни апарата тип „Шахед“ (иранско производство) с обсег до 2500 километра.

Операторите на дронове могат да виждат почти всяка отделна бронирана машина и много малки пехотни части на бойното поле във все по-интегрирани общи оперативни картини и могат да нанасят удари по почти всичко, което виждат. Този феномен доведе войната до сегашния ѝ позиционен характер, при който е почти невъзможно за която и да е от страните да постигне оперативно значим напредък, освен ако не успее да придобие временен набор от предимства, анализира ISW.

Дроновете все още страдат от важни ограничения и могат само частично да заменят традиционните артилерийски, ракетни и бомбени системи, но са много по-успешни в масовото унищожаване на бронирани превозни средства, отколкото в който и да е предишен конфликт.

Още: Украинската армия се похвали с удар по руското летище "Липецк-2" и по голям военен завод (ВИДЕО)

Морски дронове

Войната в Украйна е изключително необичайна, тъй като държава, която на практика няма военноморски флот, нанесе големи поражения на уж велика сила: Украинският генщаб официално: Русия остана без последния си носител на крилати ракети в Крим.

Украинските сили, използвайки различни комбинации от морски и въздушни дронове и ракети, потопиха приблизително една трета от Руския черноморски флот и го прогониха от базата и щаба му в Севастопол на повече от 300 км на изток. Морските дронове на Украйна до голяма степен изтласкаха руснаците дори от операциите в западната част на Черно море и ги принудиха да разработят и разположат мащабна защита.

Електронна война

И двете страни са инвестирали много в електронната война и са създали нови възможности. Руснаците блокираха украинската контраофанзива през 2023 г. отчасти чрез разполагане на заглушители, които прекъснаха GPS сигналите в широк регион, а в някои случаи напълно блокираха почти всички средства за електронна комуникация.

Електронните системи редовно нарушават операциите на дроновете на различни разстояния, а войниците и от двете страни разполагат с персонални системи за противодействие на безпилотни самолети. Съобщава се, че Украйна е придобила опит в използването на такива системи за прекъсване на руските операции с дронове "Шахед" - това се вижда и в почти всяка сутрешна сводка на украинските военновъздушни сили.

Още: Рекорден брой "паднали сами" дронове "Шахед" в Украйна: Явно заглушаването работи (ВИДЕО)

Състезанието дрон - "електронно заглушаване" се движи много бързо и значителни промени могат да се разгърнат по целия фронт за две-три седмици. Разработките се осъществяват с различна скорост в три ключови области: платформи (най-бавно, обикновено месеци); електроника (по-бързо, често в рамките на няколко седмици); и софтуер (в някои случаи за няколко дни). И Русия, и Украйна работят за намиране, а след това и за блокиране на нови честоти, прескачане на честоти и други подобрени комуникационни системи. Нито една от страните обаче не е намерила начин да си осигури дългосрочно предимство нито в областта на електронната война, нито в комуникациите с дронове.

Войниците инстинктивно свалят всеки дрон, който видят, и нито Русия, нито Украйна са въвели надеждна система, която да ги информира дали дадена машина е "приятел" или "враг".

Последиците за Тайван

Тайван и Китай биха могли да разполагат с подходящо модифицирани тактически разузнавателно-ударни комплекси за сухопътните сили, които ще се изправят една срещу друга в случай на успешен десант на китайската армия (НОАК), но също и като част от морските си операции. Възможно е тайванските, японските и евентуално филипинските архипелази да се осеят с десетки или стотици хиляди квадрокоптери с голям обсег на действие. Това, в допълнение с по-малки и много по-многобройни ръчни квадрокоптери, може да даде на отделни острови, включително Тайван, възможност за защита в дълбочина срещу десант или атака по вода. Така морското бойно пространство може да остане почти прозрачно, като се допълва радарното и сателитното наблюдение с визуално наблюдение на малка височина.

Снимка: Getty Images

Фактът, че квадрокоптерите не могат да потапят кораби, не ги лишава от полезното им действие при прекъсване на амфибийна операция. Хиляди безпилотни самолети, кръжащи около пристигащите кораби, могат да ги объркат и дезориентират, да претоварят системите за насочване и защита и да атакуват уязвими компоненти за събиране на разузнавателна информация и комуникации. Може да доведат и до сериозни последици за плавателните съдове.

Още: Байдън одобри над половин милиард долара военна помощ за Тайван

Тайван и партньорите му трябва да бъдат подготвени да се защитят от разполагането на такива способности от страна на Китай. Корабите са отлични платформи за електронно заглушаване и могат да бъдат използвани за прекъсване на комуникациите на големи разстояния. Въздушните и морските безпилотни летателни апарати на Китай също могат да объркват, да поразяват и да постигат поражения срещу важни тайвански, японски и американски кораби и наземни системи.

Тайпе и съюзниците трябва да са подготвени и за изискването за изключително бърза и непрекъсната адаптация под обстрел, дори и при сравнително кратък конфликт. Системите, с които и двете страни започват войната, вероятно ще станат неефективни, преди тя да е приключила. Успехът може да бъде за страната, която въведе по-бързо мащабни иновации и се възползва от тях.

Тайван трябва да си вземе поука от Украйна и Израел, като ги проучи отблизо за подходи при евентуална бъдеща отбрана на острова от Китай, заключават експертите от ISW.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Димитър Радев
Димитър Радев Отговорен редактор
Новините днес