Много ливански деца са пратени в приют. Броят на тези, които са изпратени в приют, макар да не са сираци, е нараснал решително заради тежкото положение на родителите им, които нямат възможност да ги изхранват, съобщава Bulgaria on air.
Още: Талибаните аут от руския списък с терористи: Думата прокара нужния закон
Близначките Марва и Сафа са оставени в приют. Осемгодишните момиченца от три години живеят в приют за деца в ливанската столица Бейрут - макар да не са сираци. Те просто не могат да останат при родителите си. „Положението в Ливан е много тежко“, казва баба им пред германската медия АРД, която разказва историята им. Основната причина за това е инфлацията.
Още: Защо в една от най-богатите страни - Великобритания, има толкова много бедни
Икономическото положение на страната
„Всички тук са без работа. Живеем от ден за ден. Мъжът ми е надничар и е безработен - от година насам не е получавал поръчки“, споделя още тя. За да осигури все пак някаква перспектива на децата, семейството решава да ги даде в приют за сираци. Родителите, бабите и дядовците могат да ги посещават едва на всеки 14 дни. Но в приюта те ходят на училище и получават достатъчно храна, изтъква бабата. „Тук те могат да нощуват, да се хранят добре, имат медицинско обслужване, доволни са. Тук имат всичко, от което се нуждаят“, казва тя.
Още: След дъжд - качулка: ЕС ще говори с новата власт в Сирия за закриване на руските бази
Още: Фон дер Лайен отиде при Ердоган заради Сирия
„Заради икономическото положение в Ливан някои родители вече нямат възможност да изхранват децата си, а тук те получават добри грижи“, казват от приюта. Там се приемат само деца, чиито семейства наистина са нуждаещи се. Освен това, родителите трябва да знаят, че приютът е временно решение за няколко години, посочва пред АРД Сандут. Майките и бащите продължават да носят отговорност за децата си, пише DW.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: ООН с „амбициозен“ план за Сирия
Още: Путин използва Кадиров, за да се пазари със сирийските бунтовници за военните бази
Ливан от няколко години се намира в най-тежката икономическа криза в историята си. Валутата е изгубила 90 процента от стойността си, цените на хранителните продукти са се увеличили с 600%. Поради това, дори и на семействата от средната класа им, е трудно да изхранват децата си.
Още: Недостиг на храна, непосилни цени: тежка криза в Куба