Върховният лидер на Иран Али Хаменей, който изчезна от публичното пространство в последните седмици, се появи и за първи път коментира масовите протести срещу режима му. Той обвини за безредиците в десетки ирански градове основните врагове САЩ и Израел. Също така предупреди силите за сигурност да останат в готовност да потушават още демонстрации в бъдеще.
Припомняме, че протестите в Иран избухнаха, след като нравствената полиция в Ислямската република задържа 22-годишната кюрдка от гр. Сакез Махса Амини на 13 септември. Причината за ареста беше „небрежно поставен хиджаб“. Тя загина три дни по-късно, след като беше в кома.
After unrest at many universities, school protests are now spreading in Iran. In Shiraz, schoolgirls wave their head coverings in the air today chanting "death to the dictator" on day 18 of protests over the death of #MahsaAmini.#مهسا_امینیpic.twitter.com/rCIhihzR7U
— Shayan Sardarizadeh (@Shayan86) October 3, 2022
Семейството ѝ твърди, че полицаите са ѝ нанесли побой, включително с тежки удари по главата, което е довело до смъртта на Амини. Полицията обаче казва, че няма доказателства и че жената е починала вследствие на „внезапен инфаркт“. Иранските жени започнаха масови демонстрации с призиви „Жена, живот, свобода“ и „Смърт за диктатора“, мъжете късаха плакати с лика на Хаменей и дори превзеха административни сгради, а недоволството се пренесе отвъд границите на страната. Там пък загинаха най-малко 133 души.
Смята се, че Али Хаменей се е подложил на операция заради проблеми с червата в началото на септември и че здравето му се е влошило сериозно. В понеделник той се появи по време на церемония по дипломиране на кадети от полицията и въоръжените сили. Там върховният лидер заяви, че смъртта на Амини "разбива сърцата ни".
"Но това, което не е нормално, е, че някои хора, без доказателства или разследване, направиха улиците опасни, изгориха Корана, свалиха хиджабите от забулените жени и подпалиха джамии и автомобили", добави той, без да споменава конкретни инциденти.
Аятолахът, който има последната дума по всички държавни въпроси, твърди, че чуждите сили са планирали "размирици", защото не могат да търпят Иран да "придобие сила във всички сфери".
"Казвам ясно, че тези бунтове и несигурността са организирани от Америка и окупационния, лъжлив ционистки режим (б.а. - Израел), както и от техните платени агенти, с помощта на някои предатели иранци в чужбина", заяви Хаменей.
Той напълно подкрепи силите за сигурност, като заяви, че те са се сблъскали с "несправедливост" по време на размириците. Държавните медии съобщиха, че по време на протестите са убити няколко служители на полицията.
Коментарите на аятолах Хаменей дойдоха ден след като силите за сигурност жестоко потушиха протест на студенти в най-престижния ирански университет за наука и инженерство, като според съобщенията са арестувани десетки хора. В кампуса на Технологичния университет "Шариф" в столицата Техеран е имало стрелба в неделя вечерта. Тя е предизвикала страх сред много иранци, че властите са решили да се разправят със студентите, съобщава кореспондентът на BBC. Правоохранителните органи са се опитали да влязат в кампуса, но младежите са ги отблъснали и са затворили всички входни врати.
Breaking: #Iran security forces have laid siege to #Sharif university of Tehran. Many students and professors have been beaten up, some students are entrapped inside. The security forces are rounding up students. Shots can be heard in these videos… #MahsaAmini pic.twitter.com/gx9Bugu4ea
— Rana Rahimpour (@ranarahimpour) October 2, 2022
Стигнало се е обаче до обсада и учениците, които са се опитали да напуснат през съседния паркинг, са били хванати един по един и бити с превръзки на очите, след което били отведени.
Обсадата е била прекратена по-късно през нощта след намесата на професори и министър. В понеделник студентите в университета обявиха, че няма да се върнат към занятията, докато всички техни състуденти не бъдат освободени от ареста. Междувременно университетът съобщи, че обучението вече е изцяло онлайн заради "необходимостта да се защитят студентите".
Протести имаше и в няколко други университета в страната.