300-метровата кула SEG Plaza в град Шенжен близо до Хонконг започна да се клати внезапно на 18 май – предизвиквайки паника и евакуация на стотици обитатели и карайки пешеходците да бягат в търсене на безопасност.
Още: Израелски военни части обкръжиха част от град Рафах в Газа
Още: Китай вече е с най-големия боен флот в света. Как?
По това време служители изключиха земетресението като причина за клатушкането на „великана“ в квартала Фуцян на технологичния център и го запечатаха, за да разследват причината.
Екип от инженерни експерти, стоящи зад правителственото разследване, заяви, че са стигнали до заключението, че това е причинено от "индуцирана от вятър вибрация", както и от застаряващата мачта на сградата.
"Основната конструкция на кулата SEG Plaza е безопасна при ... нормални условия на употреба и може да продължи да се използва", казват те в изявление, публикувано от местните власти в четвъртък.
Още: Казахстан прави стратегически запас от уран за атомни централи
Още: Китайската пропаганда: Австралия се готви за война срещу нас
"Ние вярваме, че премахването на мачтата може да реши проблема с усещащите се вибрации в сградата."
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Говорил за Константинопол пред Тръмп: Турски националисти скочиха срещу духовник
Още: “Топката е в Армения“: Азербайджан за мирното споразумение
Ремонтът на разрушаване и повреди ще бъде извършен "в близко бъдеще", се добавя в доклада.
Големи вибрации поради вятър или земетресения "могат да причинят пукнатини и дори срутване" при високи сгради, според проучване, публикувано през април в инженерното списание Shock and Vibration.
Експертите отбелязват, че SEG Plaza - построен през 2000 г. - се е разклатил 21 пъти между 18 и 20 май. Цитиран е служител да казва, че властите ще продължат да предоставят временни търговски помещения за търговци, докато сградата не отвори отново.
Още: Зелена светлина за летящите таксита (ВИДЕО)
Още: Турция разследва призиви на опозицията за бойкот на бизнеса
Срутванията на сгради или аварии не са необичайни в Китай, често свързани със слаби строителни стандарти или корупция, коментира АФП.