Британски пластмасови отпадъци се изнасят за Турция, а след това незаконно се изхвърлят и изгарят, се казва в доклад. Грийнпийс заявява, че около 40% - или 210 000 тона - от износа на пластмасови отпадъци от Обединеното кралство са били изпратени в Турция миналата година.
Но вместо да бъдат рециклирани, разследващите видяха част от боклука изхвърлена край пътища, в полета и във водни пътища, предава BBC. Великобритания е "глобален лидер в борбата със замърсяването с пластмаса", заяви правителството, след като Грийнпийс го призова да "поеме контрола" над проблема.
Докладът на Грийнпийс предупреждава, че Турция се превръща в "най-голямото сметище на пластмасови отпадъци" в Европа. Благотворителната организация заяви, че е проучила 10 обекта в Южна Турция и е открила найлонови торбички и опаковки от супермаркетите и търговците на Обединеното кралство във всички тях.
Намерена е и опаковка за тест за коронавирусни антигени, което показва, че отпадъците са на възраст под една година, се казва в доклада. Великобритания генерира повече пластмасови отпадъци на човек, отколкото която и да е друга държава, освен САЩ, се добавя в доклада.
Турция, Малайзия и Полша получиха най-големи количества износ на пластмасови отпадъци от Великобритания през 2020 г. Миналата година изхвърлянето на пластмасови отпадъци в Турция беше обект на разследване на BBC.
Държавите-членки на Европейския съюз също изпратиха в Турция 20 пъти повече пластмасови отпадъци през миналата година в Турция в сравнение с 2016 г.
Нихан Термиз Атас, проекти за биоразнообразие, ръководени от Greenpeace Mediterranean, със седалище в Турция, каза: „Около 241 камиона пластмасови отпадъци идват в Турция всеки ден от цяла Европа и това ни смазва.
Доколкото можем да видим от данните и полето, ние продължаваме да бъдем най-голямото сметище на пластмасови отпадъци в Европа."