Южна Корея съобщи днес, че се отказва от здравната си политика, базирана на принципа "Проследявай контактите, тествай и лекувай". Това става в момент, когато нов скок в броя на заразените с Омикрон заплашва да претовари здравната й система, предаде Франс прес, цитиран от Нова телевизия.
Още: Ден на траур в Турция след пожара в хотел в ски курорт
В началото на пандемията, през 2020 г., Южна Корея бе връхлетяна от епидемия, която бе сред най-тежките извън Китай, и успя да я овладее благодарение на масово тестване и активно проследяване на контактните лица. Следването на тази стратегия донесе на страната мноааааааго похвали, но Сеул реши да я загърби, след като през уикенда отчете над един милион инфектирани заради бързото разпространение на варианта Омикрон. Подходът "Проследявай контактите, тествай и лекувай" е "труден за осъществяване поради ограничените ресурси" и "изключително високата му социална и икономическа цена", заяви Сон Юн-нае, високопоставен служител от здравната система.
Вчера Южна Корея отбеляза рекорд - 49 567 нови случая за денонощие, и здравните власти прогнозират, че през февруари този показател ще достигне 170 000. От този месец постепенно влиза в сила нов пакет от антивирусни мерки - ресурсите ще бъдат фокусирани върху най-уязвимите лица, посочиха здравни служители. Целта е да се поставя диагноза и да се лекуват високорисковите групи, за да не рухне здравната система и да не се сринат социалните и икономическите функции на властите, добави Сон. С приоритет ще бъдат тествани хората на 60 и повече години.
По-рано всички с положителен резултат бяха изпращани в правителствен център за лечение и карантина, но на пациентите без симптоми занапред ще се препоръчва да останат у дома. Две дози ваксина са получили около 85 на сто от 52-та милиона жители на страната, сочат данни на корейската служба за контрол и профилактика на заболяванията.
Още: Земетресение разлюля Турция
Още: Нападение в Тел Авив с нож, има ранени (ВИДЕО)