Руският президент Владимир Путин може да не се страхува от посещения в Казахстан заради заповедта за ареста му, издадена от Международния наказателен съд (МНС) в Хага. Казахстан не е подписал Римския статут, въз основа на който функционира съдът, и затова неговите решения не се отнасят за страната. Това каза заместник-министърът на външните работи на Казахстан Ермухамбет Конуспаев, цитиран от The Moscow Times.
Още: В Южен Ливан: Израел нанесъл въздушен удар по член на "Хизбула"
Още: САЩ забраниха романтични или сексуални връзки с китайски граждани
По-рано Конституционният съд на Армения одобри ратифицирането от парламента на Римския статут. Така Армения се присъедини към 123-те страни по света, които ще бъдат задължени да арестуват президента на Русия по заповед на МНС, ако той пристигне на тяхна територия.
По-късно обаче заместник-председателят на арменския парламент Акоп Аршакян отрече намерението на Ереван да арестува Путин. „Решението на Конституционния съд не намира никого за виновен по нито един въпрос и не изисква стъпки за арести. А правителството на Армения през декември 2022 г., разбира се, не можеше да предвиди вероятността и съдържанието на конкретни решения на Международния наказателен съд, взети през март“, каза тогава Аршакян. Той увери, че ратифицирането на Римския статут няма да навреди на руско-арменските отношения.
Още: Хутите се хвалят, че са свалили втори американски дрон MQ-9 за три дни (ВИДЕО)
Още: Уволниха актриса от турски сериал заради призив за бойкот срещу Ердоган
Припомняме, ча на 17 март 2023 г. МНС издаде заповед за арест на Владимир Путин и на детския омбудсман Мария Лвова-Белова заради незаконно депортиране на украински деца на контролирани от Русия територии.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Австралийският премиер претърпя инцидент по време на предизборна проява (ВИДЕО)
Още: Сирия обвини Израел в най-дълбокото проникване. Губи ли Нетаняху "меката си сила"?
От "приятелските" на Русия страни освен Казахстан решенията на МКС не се признават и от Азербайджан, Беларус, Египет, Индия, Индонезия, Иран, Китай, Саудитска Арабия и Турция. Тези решения не се изпълняват и от САЩ.