Сирийският президент Башар Асад се е съгласил да отвори още два гранични пропускателни пункта, за да допусне помощ за жертвите на земетресението, заяви ООН. То причини смъртта на повече от 35 000 души в региона.
Още: Турски учен: Има риск от вулканично изригване край Измир
Още: Путин и Си ще си разменят визити. Русия е доволна: "Тръмп мисли като нас" (ВИДЕО)
Преди земетресението почти цялата хуманитарна помощ за повече от четири милиона души, живеещи в контролираните от бунтовниците райони в Северозападна Сирия, се доставяше от Турция през един канал - пропускателния пункт Баб ал-Хава.
"Отварянето на тези пропускателни пунктове - заедно с улесняването на хуманитарния достъп, ускоряването на издаването на визи и улесняването на пътуването между центровете - ще позволи на повече помощи да бъдат доставени по-бързо", заяви генералният секретар на ООН Антонио Гутериш, цитиран от БГНЕС.
Той заяви, че Асад се е съгласил да отвори двата пропускателни пункта Баб Ал-Салам и Ал-Раи от Туркия към Северозападна Сирия за първоначален период от три месеца, за да се даде възможност за навременна доставка на хуманитарна помощ.
Още: 10 години затвор за мъжа, хвърлил бомба по бившия премиер на Япония (ВИДЕА)
Още: Обилният снеговалеж затвори училищата в седем града в Турция
Над 2000 са жертвите от земетресението в Северна Сирия
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Сирия и Русия: Кой от кого ще спечели?
Още: В Тайланд: Заловиха онлайн измамници, прибрали 187 млн. долара
Съобщението дойде ден след като ръководителят на Световната здравна организация Тедрос Адханом Гебрейесус се срещна с Асад в Дамаск, за да обсъдят реакцията на опустошителното земетресение, което засегна Сирия и Турция миналата седмица.
Положението е особено тежко в контролирания от бунтовниците район в северозападната част на Сирия, който не може да приема конвои с помощи от контролираните от правителството части на страната без разрешението на Дамаск. Единственият граничен пункт, отворен за доставка на помощи от Турция, също бе разрушен от земетресението.
Хуманитарната помощ в районите, контролирани от бунтовниците, обикновено пристига през Турция чрез трансграничен механизъм, създаден през 2014 г. с резолюция на Съвета за сигурност на ООН. Той обаче отдавна се оспорва от Дамаск и неговия съюзник Москва, които го смятат за нарушение на сирийския суверенитет.
Още: ООН: Над 1 милион души са се завърнали в Сирия след падането на Асад
Още: Ердоган: Турция е идеалният домакин на преговори за Украйна, искаме траен мир (ВИДЕО)
Под натиска на Русия и Китай броят на пропускателните пунктове с течение на времето беше намален от четири на един. Съединените щати заявиха, че новото отваряне на границите би било положително за Сирия, ако Асад е сериозен по отношение на обещанието да ги отвори. "Ако режимът е сериозен по отношение на това и ако режимът е готов да приведе тези думи в действие, това би било нещо добро за сирийския народ", заяви пред репортери говорителят на Държавния департамент Нед Прайс.