Връзките между Русия и Иран, които задълбочиха сериозно военното и икономическото си сътрудничество от началото на подпалената от Москва война в Украйна, изглежда, започват да се разкъсват.
Още: Хеликоптер се вряза в болница в Турция, има жертви (ВИДЕО)
Още: Израелски удари в Газа, поразено е училище
Техеран потвърди суверенитета си над три острова в Персийския залив, след като Русия и Съветът за сътрудничество в Персийския залив (ССПЗ) отново оспориха правата на Иран. В съвместното изявление на Русия и Съвета по време на шестата съвместна министерска среща в рамките на стратегическия диалог, която се проведе в понеделник в Москва, министрите потвърдиха подкрепата си за Обединените арабски емирства (ОАЕ), които също претендират за суверенитет над островите.
A conflict is brewing between Iran and Russia after the Russian Federation supported the UAE in a territorial dispute with Tehran.
— NOELREPORTS 🇪🇺 🇺🇦 (@NOELreports) July 14, 2023
Three islands: Abu Musa, Greater Tunb and Lesser Tunb have been controlled by Iran since 1971, but they are also claimed by the United Arab… pic.twitter.com/UKe10tynsd
Още: Южна Корея изстреля трети шпионски сателит (ВИДЕО)
Още: Ново силно земетресение удари Вануату
Става въпрос за островите Абу Муса, Голям Тунб и Малък Тунб, които са контролирани от Иран от 1971 г., но за които претенции предявяват и ОАЕ.
Кои действия на Москва ядосаха Техеран?
В изявлението се призовава за "двустранни преговори или Международния съд на ООН, в съответствие с правилата на международното право и Устава на ООН, да реши дали този въпрос е в съответствие с международната легитимност".
Още: Новата власт в Сирия назначи министър на външните работи
Още: Десетки ранени при удар на хутите в близост до Тел Авив
Москва поиска решение, базирано на дипломация, но говорителят на иранското външно министерство Насер Канаани отхвърли съдържанието на изявлението на Русия и Съвета за трите острова. Той заяви, че те "вечно принадлежат на Иран и подобни изявления са несъвместими с приятелските отношения на Иран с неговите съседи", предаде независимата и базирана в Лондон иранска телевизия Iran International.
Два дни след обявяването на изявлението Техеран привика руския посланик, а ирански официални лица призоваха Руската федерация да коригира позицията си по териториалния конфликт.
Още: Ердоган: Време да изкореним ИД и кюрдските бойци в Сирия
Още: Двама турски журналисти загинаха в Северна Сирия
Как това променя сътрудничеството между Русия и Иран?
Първата среща в рамките на стратегическия диалог между Русия и Съвета за сътрудничество в Персийския залив се проведе в саудитската столица Рияд през 2017 г., но през последните години наклонността на Москва към арабските страни се засилва, особено след руската инвазия в Украйна. Въпреки това спорният въпрос за островите ще бъде удар за Техеран, който след войната в Украйна сключи мощен съюз с Москва - най-вече за доставка на дронове камикадзе от типа "Шахед", които руснаците използват за удари по гражданската и енергийната инфраструктура на Украйна.
Има даже съобщения, че двете страни са се договорили за изграждане на завод за ирански дронове в Русия, за да не се налага на Москва да разчита само на доставки. През март 2023 г. от Вашингтон изразиха притеснения за задълбочаващите се връзки между Москва и Техеран: САЩ: Русия и Иран са сключили безпрецедентно военно споразумение
Само че сега се натрупаха няколко фактора, които показват, че не всичко е "розово". Според базираната във Великобритания изследователска група Bourse and Bazaar - Русия не изпълнява поети ангажименти от военно естество към Иран. Още до 2021 г. иранците са платили цялата сума за 50 руски изтребителя "Су-35", но Москва още не ги е доставила и вероятно това няма да се случи до края на 2023 г. Тогава е заложеният краен срок на споразумението, гласи информацията.
ОЩЕ: Проблем за Русия с Иран, цъкаща бомба на фронта и след бунта на руски генерал (ВИДЕО)
Историята на оспорваните острови
Трите острова в Персийския залив са били част от Иран, което може да се потвърди от исторически и географски документи. Въпреки това Обединените арабски емирства неведнъж са предявявали претенции към тях, описвайки ситуацията като "продължаваща окупация от страна на Ислямска република Иран".
Трите острова попадат под британски контрол през 1921 г., но на 30 ноември 1971 г., ден след като британските войски напускат региона и само два дни преди ОАЕ да станат официална федерация, тогавашният шах Мохамед Реза Пахлави изпраща иранския флот, за да подсигури и трите острова. Иранските сили остават там, като само на Абу Муса има цивилно население - по-малко от 2000 души.
Отношението на Москва към страните в Персийския залив
Съветът за сътрудничество в Персийския залив е регионална организация, обединяваща шест държави - Бахрейн, Катар, Кувейт, ОАЕ, Оман и Саудитска Арабия. Той многократно изразява подкрепа за "правото на държавата ОАЕ да възстанови суверенитета си над трите си острова и над териториалните води, въздушното пространство, континенталния шелф и икономическата зона на трите острова, тъй като те са неразделна част от държавата Обединени арабски емирства".
Като настоява Иран да отговори на усилията на ОАЕ и международната общност за решаване на въпроса с мирни средства или да се обърне към Международния съд, ССПЗ иска Техеран "да спазва основните стълбове за насърчаване на добросъседските връзки, взаимното уважение и ненамесата във вътрешните работи".
Руският външен министър Сергей Лавров лично прие арабските си колеги от Персийския залив в Москва и приветства сближаването, като заяви, че "това създава по-позитивна атмосфера в този регион".
Страните от Персийския залив запазиха топли отношения с Русия след нейното нахлуване в Украйна въпреки твърденията им, че подкрепят мнението на международната общност за войната.
През март саудитският министър на външните работи принц Фейсал бин Фархан заяви по време на посещение в Москва, че Рияд е готов да посредничи в "руско-украинския конфликт". Саудитска Арабия също така укрепи отношенията си с Киев, като изпрати значителни количества хуманитарна помощ. Също така посредничи между Русия, САЩ и Украйна за размяна на затворници.
Според анализ на мозъчния тръст Carnegie Endowment for International Peace - много арабски медийни платформи възприемат наратив, който оправдава руската инвазия с позоваване на правото на Русия да защитава националната си сигурност. В тях се представя наративът, че Украйна е западна марионетка, която е започнала военни действия и заплашва Русия.
ОЩЕ: Ето как Иран и Русия задълбочават военното и "медийното" си сътрудничество
ОЩЕ: Иран: Русия стана най-големият инвеститор в страната ни