Заради свален от американските ВВС през вчерашния ден изтребител Су-22 на сирийските военно-въздушни сили, Русия едностранно прекрати подписания със САЩ меморандум за сигурността на полетите на военни самолети над сирийска територия, предаде РИА Новости. С меморандума Москва и Вашингтон гарантираха коректния обмен на информация за акции над сирийска територия, за да не се стигне до инцидент, при който да бъде свален руски и/или американски изтребител.
Вчерашното сваляне на Су-22 е "военна агресия", обяви руското военно министерство. "Нееднократните действия на американските ВВС под предлог "борба с тероризма" са нарушение на международното право", пише в изявлението на руското военно министерство. От там определят свалянето на сирийския изтребител като "цинично нарушение на суверенитета на Сирия". Москва твърди и, че командването на американската коалиция, действаща на сирийска територия, не е използвала специалния канал за комуникация с Русия и не е уведомила Русия за акцията, с което прилагането на Меморандума за безопасността на военните полети над Сирия фактически няма смисъл. Русия настоява и за щателно разследване на случая от страна на САЩ.
Припомняме, че американски изтребител F/A-18E Super Hornet е свалил сирийски Су-22, който е бомбардирал бойците на "Силите на демократична Сирия" (СДС) южно от Табка (40 км от Рака). От американска страна обясниха, че са действали, за да защитят съюзниците си, след като не са успели да се свържат по кодирана честота с командването на силите на Асад, пише The New York Times. Американското издание напомня, че в региона на Ал Танф, Югоизточна Сирия, има американски гарнизон и Вашингтон обяви зоната за демилитаризирана, като предупреди армията на Асад да не я атакува.
Преди и след свалянето на изтребителя, "Силите на демократична Сирия" и сирийските правителствени части са влезли в наземни въоръжени сблъсъци. Именно тези две сили са част от общите усилия за превземане на Ракка, столицата на "Ислямска държава" в Сирия. Фактът обаче, че в региона са намесени различни интереси, пречи на ефективната кампания срещу Ракка. Освен силите на Асад и подкрепяните от САЩ бойци, сред които и много кюрди, в региона има и бойци на "Хизбула", както и шиитски милиции, подкрепяни от Иран. Повече за ситуацията научете в анализа на колумниста на Actualno.com Руслан Трад.