Законопроект, с който на практика се декриминализира насилието вкъщи, за да може да се опази семейният и родителски авторитет, мина на първо четене в руския парламент – Думата, предаде The Independent.
Още: Хеликоптер се вряза в болница в Турция, има жертви (ВИДЕО)
Още: Израелски удари в Газа, поразено е училище
Законодателната инициатива е на ултраконсервативната Елена Мизулина, която е председател на Комисията по семейните въпроси към Думата. Според нея "не е задължително наказанията вкъщи да противоречат на социалните ценности". По думите ѝ криминализирането на семейното насилие в Русия т.е. "законът за шамарите" в рамките на руския Наказателен кодекс е въвел непропорционални наказания за домашно насилие и в момента санкциите са по-тежки, отколкото ако пребиеш непознат на улицата, пише РБК. Авторката счита сегашния член от Наказателния кодекс за опасен, защото дава възможност без експертизи да се образува наказателно дело и да се поставя въпросът за отнемане на родителски права, пише "Ведомости". С промените се защитават традиционните семейни ценности, смята Мизулина.
Съавторът на законовата промяна – Олга Баталина от партията на руския президент Владимир Путин "Единна Русия", също защити промяната, като посочи, че и предвиденото административно наказание в новия закон е достатъчно голямо – глоба до 30 хил. рубли, общественополезен труд до 120 дни и арест до 15 дни.
Противно на тези позиции, друг депутат от "Единна Русия" – Оксана Пушкина, поиска да има обсъждане с експерти преди гледането на законопроекта на второ четене. Тя припомни, че ежегодно 600 000 жени в Русия са жертви на домашно насилие.
Още: Южна Корея изстреля трети шпионски сателит (ВИДЕО)
Още: Ново силно земетресение удари Вануату
Руската компартия има готовност на второ четене да внесе поправки, че ще има наказателна отговорност за побои над деца и бременни жени, отбелязва депутатът Юрий Синелшчиков.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Новата власт в Сирия назначи министър на външните работи
Още: Десетки ранени при удар на хутите в близост до Тел Авив
И по действащия Наказателен кодекс в Русия семейното насилие се води административно, а не криминално нарушение, ако в случай на насилие няма наранявания. Ако обаче има, виновният може да влезе в затвора за до две години (чл. 116 на руския Наказателен кодекс).
Съгласно официална статистика на руските власти за домашното насилие 40% от всички тежки престъпления в страната стават в семеен кръг. Всеки ден 36 000 жени понасят физически тормоз от родителите си, а 26 000 деца са жертви на престъпно посегателство от страна на родителите.
Руският федерален център за психиатрия и наркология "Владимир Сербски" вече "изрази недоумение" във връзка с идеята да се декриминализират побоите в семейството, напомня "Комерсант". Според психиатрите това "ще насърчи антиобщественото поведение" и ще доведе до "негативни последици за здравето и развитието на непълнолетните, подлагани на подобни насилствени действия".
Още: Ердоган: Време да изкореним ИД и кюрдските бойци в Сирия
Още: Двама турски журналисти загинаха в Северна Сирия
Декриминализирането на побоите "е в разрез с основните задачи на държавната семейна политика", "намалява правната защитеност на непълнолетните от престъпни посегателства" и може "да се отрази отрицателно върху превенцията на престъпността в тази сфера", предупреждава в заключение по въпроса от 2016 година Академията на Генералната прокуратура на Руската федерация.