Репресиите на военната хунта в Мианмар срещу протестиращите срещу преврата са разселили близо четвърт милион души, заяви пратеник на ООН за правата на човека, цитиран от АФП.
Военните засилиха използването на смъртоносна сила за прекратяване на масови демонстрации срещу преврата на 1 февруари, който свали цивилния лидер Аун Сан Су Чи. Най-малко 738 души са били убити, а 3300 са в затворите като политически затворници, според местна група за наблюдение.
"С ужас научих, че ... нападенията на хунтата вече са довели до това близо четвърт милиона хора в Мианмар да бъдат разселени, според източници", туитва в сряда специалният докладчик на ООН за положението с правата на човека в Мианмар Том Андрюс.
"Светът трябва да действа незабавно за справяне с тази хуманитарна катастрофа."
Християнска група за помощ изчисли миналата седмица, че най-малко 24 000 души са преместени в северната част на Карен на фона на военни сухопътни атаки и въздушни удари по-рано през месеца.
Говорителят на бригадата Каренски национален съюз Падо Ман Ман заяви в сряда, че повече от 2000 души от Карен са преминали през границата в Тайланд и че още хиляди са вътрешно разселени.
"Всички те се крият в джунглата близо до селата си", каза той.
На фона на нарастващото насилие лидерите на Югоизточна Азия и външните министри ще проведат преговори за кризата в Мианмар в Джакарта в събота. Очакваното участие на лидера на преврата Мин Аун Хлаин в срещата на върха разгневи активисти и правозащитни групи.
„Мин Аун Хлаин, който е изправен пред международни санкции заради ролята си във военните зверства и бруталните репресии срещу продемократичните протестиращи, не трябва да бъде приветстван на междуправителствено събрание за справяне с кризата, която той създаде“, заяви Брад Адамс от Хюман Райтс Уоч През нощта властите освободиха видео журналиста на свободна практика Ko Лат, който беше задържан в продължение на месец в столицата Найпидо.
Най-малко 70 репортери са арестувани след преврата, а 38 са задържани, според Reporting ASEAN.