Репресиите на военната хунта в Мианмар срещу протестиращите срещу преврата са разселили близо четвърт милион души, заяви пратеник на ООН за правата на човека, цитиран от АФП.
Още: Таял злоба срещу монархията: Американец е на косъм от затвор
Още: Напрежението се покачва: САЩ дислоцираха поне 6 ядрени бомбардировача в Индийския океан (СНИМКИ)
Военните засилиха използването на смъртоносна сила за прекратяване на масови демонстрации срещу преврата на 1 февруари, който свали цивилния лидер Аун Сан Су Чи. Най-малко 738 души са били убити, а 3300 са в затворите като политически затворници, според местна група за наблюдение.
"С ужас научих, че ... нападенията на хунтата вече са довели до това близо четвърт милиона хора в Мианмар да бъдат разселени, според източници", туитва в сряда специалният докладчик на ООН за положението с правата на човека в Мианмар Том Андрюс.
"Светът трябва да действа незабавно за справяне с тази хуманитарна катастрофа."
Още: При удар в Газа: Служител на "Лекари без граници" загина със семейството си
Още: Германска медия видя знак, че Русия ще праща севернокорейци директно в Украйна (ВИДЕО)
Християнска група за помощ изчисли миналата седмица, че най-малко 24 000 души са преместени в северната част на Карен на фона на военни сухопътни атаки и въздушни удари по-рано през месеца.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Китайка пуска ток на мъжа си 3 часа, за да усети той болката от раждането
Говорителят на бригадата Каренски национален съюз Падо Ман Ман заяви в сряда, че повече от 2000 души от Карен са преминали през границата в Тайланд и че още хиляди са вътрешно разселени.
"Всички те се крият в джунглата близо до селата си", каза той.
На фона на нарастващото насилие лидерите на Югоизточна Азия и външните министри ще проведат преговори за кризата в Мианмар в Джакарта в събота. Очакваното участие на лидера на преврата Мин Аун Хлаин в срещата на върха разгневи активисти и правозащитни групи.
Още: Съдът на Южна Корея взе решение за импийчмънта на президента
Още: Дюнери натровиха над 300 души. Сред тях - двама в критично състояние
„Мин Аун Хлаин, който е изправен пред международни санкции заради ролята си във военните зверства и бруталните репресии срещу продемократичните протестиращи, не трябва да бъде приветстван на междуправителствено събрание за справяне с кризата, която той създаде“, заяви Брад Адамс от Хюман Райтс Уоч През нощта властите освободиха видео журналиста на свободна практика Ko Лат, който беше задържан в продължение на месец в столицата Найпидо.
Най-малко 70 репортери са арестувани след преврата, а 38 са задържани, според Reporting ASEAN.