Три месеца и половина след началото на мащабното протестно движение в Иран заради смъртта на Махса Амини, репресивният режим опита да смени фокуса. От Корпуса на гвардейците на ислямската революция (КГИР) заявиха, че демонстрациите, които по принцип са за човешки права и за правата на жените, били подклаждани от „икономическите проблеми“ на страната.
Още: Съдът на Южна Корея взе решение за импийчмънта на президента
Още: Дюнери натровиха над 300 души. Сред тях - двама в критично състояние
Това са думи на заместник-координаторът на КГИР Мохамад Реза Нагди от 20 декември. Той заяви, че режимът трябва да проучи дали служителите, отговорни за икономиката, не са успели да изпълнят насоките и препоръките на върховния лидер Али Хаменей. След това Нагди разкритикува бившия президент Хасан Рухани, че е дал приоритет на преговорите със Запада, а не на повишаването на вътрешния производствен капацитет.
Междувременно базираната в Лондон независима телевизия Iran International публикува кадри, на които се вижда, че банка в Техеран отказва да пусне повече от 10 милиона ирански риала (приблизително 240 щатски долара) на клиенти, които се опитват да изтеглят пари в брой. Ако това е вярно, то е ясно, че режимът наистина е изправен пред недостиг на твърда валута, твърдят анализаторите от американския мозъчен тръст Институт за изучаване на войната (ISW).
یکی از مخاطبان با ارسال ویدیویی به ایران اینترنشنال میگوید بانک تجارت شعبه اشرفی اصفهانی تهران، به مشتریها میگوید که بیشتر از یکمیلیون تومان پول نقد به مشتریها نمیدهد pic.twitter.com/8r7Y05CtiS
Още: Арестуваха турист от САЩ, промъкнал се с кола и кокосов орех при най-откъснатото племе на света
Още: "Бялото мъчение": Най-бруталният метод за изтезание, който смазва човешката психика
— ايران اينترنشنال (@IranIntl) December 20, 2022
Припомняме, че организаторите на протестите призоваха гражданите да изтеглят спестяванията си от банките, но не заради някакви особени финансови проблеми, а защото хакерската група Anonymous готвела кибератаки срещу банки. Малко по-късно режимът предприе мерки, като Централната банка обяви, че скоро може да увеличи лихвените проценти по депозитите – т.е. да предотврати масово теглене на пари от страна на гражданите.
Още: Ако САЩ нападнат Иран: Сценарият за новата война е начертан
Още: В Южен Ливан: Израел нанесъл въздушен удар по член на "Хизбула"
Протестните действия не бяха в очаквания мащаб на 20 декември въпреки призивите на организаторите в периода 19-21 на този месец да се проведат общонационални демонстрации и стачки в различни сектори. Имаше само 8 протеста в три провинции и с малко участници. Експертите от ISW отбелязват, че режимът е успял да възпрепятства гражданите чрез използване на заплахи, сила и онлайн цензура. Само че това не слага край на антиправителствените демонстрации.
На 20 декември високопоставени служители на режима обсъдиха разширяването на вътрешните ограничения за интернет. Президентът Ебраим Раиси председателства заседание на Висшия съвет за киберпространството, на което се разгледа документ, в който се обсъждат "правилата и условията за публикуване на съдържание в социалните медии". В състава на Висшия съвет за киберпространството влизат висши военни и политически фигури в Иран и се налага държавна цензура. Раиси подчерта важността на създаването на ирански интранет във възможно най-кратък срок. Членът на Висшия съвет Реза Тагипур одобри и представи това като решение за потушаване на протестите. Добави, че режимът ще отмени някои от настоящите ограничения в интернет, след като вътрешната обстановка се стабилизира.
Още: САЩ забраниха романтични или сексуални връзки с китайски граждани
Още: Хутите се хвалят, че са свалили втори американски дрон MQ-9 за три дни (ВИДЕО)
Командирът на силите "Кудс", които са част от КСИР, бригаден генерал Есмаил Гаани заплаши местни и чуждестранни репортери, които "работят в медиите срещу режима". Гаани заяви, че иранските власти са записали действията на тези журналисти и ще ги "ударят". Повтори и добре познатото обвинение, че САЩ и Саудитска Арабия подстрекават протестите.
Същевременно видният сунитски духовник Мулана Абдол Хамид предупреди режима да не пренебрегва волята на народа. Той написа в Twitter, че иранците, живеещи в страната и извън нея, са стигнали до заключението, че вътрешните условия са станали "непоносими". Хамид добави, че "трябва да се направят промени". През последните месеци Абдол Хамид използва все по-критична реторика спрямо режима. Отделно, войник от Artesh - Армията на Ислямска република Иран - подкрепи протестите и се обяви срещу екзекуциите на арестувани демонстранти.
Говорителят на съдебната власт Масуд Сетайеши обаче защити издаването на смъртни присъди и изпълнението им. Той заяви, че законите на шериата оправдават смъртното наказание и предупреди, че съдебната власт отхвърля "коментари без доказателства, които смущават общественото мнение". Твърденията на Сетайеши отразяват тези на ръководителя на съдебната власт Голам Еджей, който през последните дни многократно защитава екзекуциите и инструктира съдебните власти да не обръщат внимание на критиците - т.е. на цялата международна общност.