Китайският президент Си Дзинпин прие акредитивните писма на посланиците на няколко държави, включително на съседен Афганистан. Така за първи път голяма държава официално признава правителството на талибаните, завзели властта в Кабул през лятото на 2021 г.
Още: Хеликоптер се вряза в болница в Турция, има жертви (ВИДЕО)
Още: Израелски удари в Газа, поразено е училище
На официална церемония на 30 януари в Голямата зала на народа Си посрещна Билал Карими, назначен от талибаните посланик на Афганистан, заедно с посланиците на Куба, Пакистан, Иран и още 38 държави.
China has recognized the Taliban government in Afghanistan
— NEXTA (@nexta_tv) January 31, 2024
Xi Jinping accepted letter of credence from Afghanistan's new ambassador to China, Bilal Karimi. pic.twitter.com/rVO4cgvO4a
Още: Южна Корея изстреля трети шпионски сателит (ВИДЕО)
Още: Ново силно земетресение удари Вануату
Талибаните искат признаване от Русия и Иран
"Китай разбра това, което останалата част от света не разбра", заяви във вторник Забихулла Муджахид - главният говорител на талибаните. "Ние не сме в еднополюсен свят".
Същевременно той призова Русия, Иран и други държави да предприемат подобни стъпки и да подобрят двустранните си дипломатически отношения с Кабул. Руският диктатор Владимир Путин вече е посочвал, че Москва трябва да засили връзките си с талибаните.
Още: Новата власт в Сирия назначи министър на външните работи
Още: Десетки ранени при удар на хутите в близост до Тел Авив
Миналата седмица руският външен министър Сергей Лавров заяви пред репортери в Ню Йорк, че Москва не е признала талибанския режим поради политически съображения и "съображения, свързани с правата на човека".
Още: Талибаните пристигнаха в Русия, за да се борят заедно срещу тероризма (ВИДЕО)
Още: Ердоган: Време да изкореним ИД и кюрдските бойци в Сирия
Още: Двама турски журналисти загинаха в Северна Сирия
Китай официално ли призна талибаните, или може да има друго тълкуване?
Си каза на новите посланици, че Китай се стреми към дълбоко приятелство и взаимноизгодно сътрудничество с техните страни, съобщи китайската държавна информационна агенция "Синхуа", цитирана от VOA.
Говорителят на Държавния департамент на САЩ Матю Милър заяви, че китайските официални лица трябва да изяснят дали Пекин е признал официално талибанския режим. "Виждал съм някои коментари от тяхна страна, които сочат обратното", заяви Милър пред VOA във вторник.
"Възможно е Китай да се готви да наруши реда си и да направи последната техническа стъпка или в рамките на системата на ООН, или извън нея чрез двустранна инициатива", пише Омар Самад, бивш посланик на Афганистан.
Още: Германия не разбра как талибански лидер дойде да проповядва, нидерландски министър се снима с него
ООН не признава талибаните
Нито една друга голяма държава не е признала "Ислямското емирство на Афганистан" на талибаните, а ООН многократно е отхвърляла исканията им за представителство в световната организация. Съединените щати и европейските държави наложиха икономически и политически санкции на талибанските лидери и структури, обвинявайки ги в сериозни нарушения на правата на човека, особено по отношение на правата на жените на образование и работа.
Миналия месец Съветът за сигурност на ООН упълномощи генералния секретар да назначи специален пратеник за Афганистан, който да улесни координираното международно взаимодействие с де факто талибанските власти. Представители на талибаните се противопоставиха на назначаването на новия пратеник, като заявиха, че ООН трябва да престане да третира Афганистан като аномалия в рамките на международната общност.
Някои държави, включително Русия, Китай и Иран, запазиха посолствата си в Кабул и след август 2021 г.