Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Първа световна сила призна талибаните като легитимни управляващи в Афганистан (СНИМКА)

31 януари 2024, 14:29 часа • 3239 прочитания

Китайският президент Си Дзинпин прие акредитивните писма на посланиците на няколко държави, включително на съседен Афганистан. Така за първи път голяма държава официално признава правителството на талибаните, завзели властта в Кабул през лятото на 2021 г.

На официална церемония на 30 януари в Голямата зала на народа Си посрещна Билал Карими, назначен от талибаните посланик на Афганистан, заедно с посланиците на Куба, Пакистан, Иран и още 38 държави.

Талибаните искат признаване от Русия и Иран

"Китай разбра това, което останалата част от света не разбра", заяви във вторник Забихулла Муджахид - главният говорител на талибаните. "Ние не сме в еднополюсен свят".

Същевременно той призова Русия, Иран и други държави да предприемат подобни стъпки и да подобрят двустранните си дипломатически отношения с Кабул. Руският диктатор Владимир Путин вече е посочвал, че Москва трябва да засили връзките си с талибаните.

Миналата седмица руският външен министър Сергей Лавров заяви пред репортери в Ню Йорк, че Москва не е признала талибанския режим поради политически съображения и "съображения, свързани с правата на човека".

Още: Талибаните пристигнаха в Русия, за да се борят заедно срещу тероризма (ВИДЕО)

Китай официално ли призна талибаните, или може да има друго тълкуване?

Си каза на новите посланици, че Китай се стреми към дълбоко приятелство и взаимноизгодно сътрудничество с техните страни, съобщи китайската държавна информационна агенция "Синхуа", цитирана от VOA.

Говорителят на Държавния департамент на САЩ Матю Милър заяви, че китайските официални лица трябва да изяснят дали Пекин е признал официално талибанския режим. "Виждал съм някои коментари от тяхна страна, които сочат обратното", заяви Милър пред VOA във вторник.

"Възможно е Китай да се готви да наруши реда си и да направи последната техническа стъпка или в рамките на системата на ООН, или извън нея чрез двустранна инициатива", пише Омар Самад, бивш посланик на Афганистан.

Още: Германия не разбра как талибански лидер дойде да проповядва, нидерландски министър се снима с него

ООН не признава талибаните

Нито една друга голяма държава не е признала "Ислямското емирство на Афганистан" на талибаните, а ООН многократно е отхвърляла исканията им за представителство в световната организация. Съединените щати и европейските държави наложиха икономически и политически санкции на талибанските лидери и структури, обвинявайки ги в сериозни нарушения на правата на човека, особено по отношение на правата на жените на образование и работа.

Миналия месец Съветът за сигурност на ООН упълномощи генералния секретар да назначи специален пратеник за Афганистан, който да улесни координираното международно взаимодействие с де факто талибанските власти. Представители на талибаните се противопоставиха на назначаването на новия пратеник, като заявиха, че ООН трябва да престане да третира Афганистан като аномалия в рамките на международната общност.

Някои държави, включително Русия, Китай и Иран, запазиха посолствата си в Кабул и след август 2021 г.

Още: Светът е на прага на Третата световна война: Но Запада има един много опасен коз срещу Русия, Иран и Китай

Димитър Радев
Димитър Радев Отговорен редактор
Новините днес