Русия и Китай не създават военен съюз, а сътрудничеството между техните въоръжени сили е "прозрачно". Това заяви руският президент Владимир Путин (издирван от съда в Хага за военни престъпления) в интервю, излъчено в неделя - дни след като прие китайския лидер Си Дзинпин в Кремъл.
Още: Хеликоптер се вряза в болница в Турция, има жертви (ВИДЕО)
Още: Израелски удари в Газа, поразено е училище
По време на срещата си по-рано през март Путин и Си обещаха да продължат приятелството си и да изградят дори по-тесни връзки, включително във военната сфера.
"Ние не създаваме никакъв военен съюз с Китай", заяви Путин по държавната телевизия, цитиран от "Ройтерс". "Да, имаме сътрудничество в сферата на военно-техническото взаимодействие. Ние не крием това. Всичко е прозрачно, няма нищо тайно".
Китай и Русия подписаха споразумение за партньорство "без ограничения" в началото на 2022 г., само няколко седмици преди Путин да изпрати десетки хиляди войници в Украйна. Пекин се въздържа да критикува решението на Путин и иска мир, но с план, който е приемлив за Москва, не и за Киев. Западът отхвърли предложенията и настоява за мирната формула на президента Володимир Зеленски.
Още: Южна Корея изстреля трети шпионски сателит (ВИДЕО)
Още: Ново силно земетресение удари Вануату
ОЩЕ: ЕС притиска Си Дзинпин да говори със Зеленски, Китай не е предложил нищо на Украйна
Всичко за войната в Украйна на живо във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Новата власт в Сирия назначи министър на външните работи
Още: Десетки ранени при удар на хутите в близост до Тел Авив
Наскоро САЩ заяви, че се опасява от това Китай да праща оръжия на Русия, като дори предупреди Пекин. И Китай, и Руската федерация отричат.
В изказването си по телевизията Путин отхвърли предположенията, че засилените връзки на Москва с Пекин в области като енергетиката и финансите означават, че Русия става прекалено зависима от Китай. Той заяви, че това са мнения на "завистливи хора". Истина е обаче, че диктаторът е задължен да продава газ и петрол на Китай на много по-ниска цена, тъй като Пекин е един от малкото останали купувачи. Тръбопроводът "Силата на Сибир" например бе наречен от Путин "сделката на века", но това едва ли е така за Москва.
"В продължение на десетилетия мнозина искаха да настроят Китай срещу Съветския съюз и Русия, и обратно", каза той. "Ние разбираме света, в който живеем. Наистина ценим нашите взаимни отношения и нивото, което те достигнаха през последните години".
Още: Ердоган: Време да изкореним ИД и кюрдските бойци в Сирия
Още: Двама турски журналисти загинаха в Северна Сирия
Путин също така обвини САЩ и НАТО, че се опитват да изградят нова глобална "ос", която според него прилича на съюза от Втората световна война между нацистка Германия, фашистка Италия и имперска Япония.
Владимир Путин посочи Австралия, Нова Зеландия и Южна Корея като страни, които са близо до това да се присъединят към "глобално НАТО", и се позова на споразумение за отбрана, подписано от Великобритания и Япония по-рано тази година. "Ето защо западните анализатори... говорят за това, че Западът започва да изгражда нова ос, подобна на тази, създадена през 30-те години на миналия век от фашистките режими на Германия и Италия и милитаристична Япония", каза той в духа на руската пропаганда и при положение че западните лидери правят сравнения между Путинова Русия и хитлеристка Германия.
Путин представи действията на Русия в Украйна като отбранителен отпор срещу агресивния враждебен Запад, правейки паралели с борбата на Москва срещу нахлуващите сили на нацистка Германия по време на Втората световна война. Киев и западните му съюзници отхвърлят подобни предположения като абсурдни, заявявайки, че Москва се опитва да завземе територия и да отнеме способността на Украйна да функционира като независима държава.
Украйна заявява, че не може да има мирни преговори, докато всички руски сили не се изтеглят от нейната територия. Русия твърди, че Украйна трябва да приеме загубата на големи територии, които Москва твърди, че е анексирала.
Коментарите на Путин дойдоха ден след като той обяви, че Русия ще разположи тактически ядрени оръжия в Беларус - очевидно предупреждение към НАТО за военната подкрепа на Алианса за Украйна.
ОЩЕ: Германия реагира остро срещу решението на Путин за ядрени оръжия в Беларус