Повече от 2,600 къщи бяха изгорени в северозападните територии на Мианмар, където има концентрация на мюсюлманското малцинство рохинги, предава Saudi Gazette.
Още: Защо Северна Корея краде биткойни и как с тях тайно снабдява оръжия?
Още: Грешка: Жена роди бебето на друга двойка
Около 58,600 рохинги избягаха в съседен Бангладеш, според ООН.
Властите в Мианмар обвиниха за кризата „Араканската армия на спасението на рохингите“ за подпалването на пожарите и унищожаването на домовете. Групировката от своя страна пое отговорност за координирани нападения срещу полицейски постове миналата седмица.
Това предизвика сблъсъци с армията и военна контраофанзива, при която стотици загинаха, а хиляди се изселиха. Мианмарската армия заяви, че 11,700 „етнически жители“ от щата Рахине са евакуирани, имайки предвид немюсюлманското население.
Още: Китай разби надеждите на Тръмп за Иран, Техеран умело изнудва чрез ядрената си програма
Още: Китай намалява прожекциите на американски филми и вдига митата за САЩ на 125%
Индия от своя страна изрази притеснението си от ситуацията в мианмарския щат Рахине, след като много представители на мюсюлманското малцинство рохинги бяха убити, допълва от своя страна малайзийската информационна агенция Bernama.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Обрат: Турция и Израел с изненадващ ход на фона на ескалацията
Още: След като възобнови огъня в Газа: Израел освободи палестински затворници
„Индия ще обсъди с правителството на Мианмар как може да помогне при справянето с този проблем“, заяви секретарят на индийското Министерство на външните работи Сриприя Ранганатан.
„Скорошната атака в щата отне живота на много хора, след което Индия се свърза с правителството на Мианмар, за да види какво може да направи в случая“, добави той.
Следващата седмица индийският премиер Нарендра Моди ще посети Мианмар, уточнява агенция Фокус.
Още: Тръмп предупреди: Израел ще удари Иран, ако ядрените преговори пропаднат