Около 74 милиона души в арабския свят са изложени на опасност от новия коронавирус, защото нямат достъп до вода и сапун, алармира Икономическата и социална комисия на ООН за Западна Азия (ESCVA), цитирана от БГНЕС. По данни на комисията на ООН, 74 милиона души нямат достъп до приспособление за миене на ръце, заради което са лишени от смятаното за най-добро средство за предпазване от COVID-19 – миенето на ръцете.
Още: Ривиерата на Тръмп на Газа: Той се извъртя, "Хамас" ръкопляска
Още: Силно земетресение разлюля Филипините
Според цитирания доклад на ESCVA, базирана в Бейрут, в такава ситуация в Судан са около 31 милиона души, в Йемен 14.3 милиона, а в Египет 9.9 милиона души. 10 от 22 арабски държави нямат достъп до питейна вода.
Друга тревожна констатация е, че около 87 милиона души в региона нямат достъп до питейна вода по домовете си и че принудата да ползват общи водоизточници повишава опасността от заразяване с коронавирус.
Сред застрашените от заразяване с коронавирус, заради липса на вода и хигиенни условия, са и 26 милиона бежанци и изселници в региона, съобщава още цитираната служба на ООН.
Още: Два паралелни диалога за ядрената програма на Иран: Китай контрира Запада
Още: Каква присъда грози бившия филипински президент, ако бъде осъден от трибунала в Хага (ВИДЕО)
„Спешно е необходимо да се осигури достъп до питейна вода и вода за хигиенизация за всички и навсякъде, без разходи за тези, които не могат да плащат, за да се избегне разпространението на новия коронавирус“, заяви Рола Дашити, изпълнителен директор на ESCVA, предаде БГНЕС.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Нова морска заплаха към Израел от хутите
Още: След 9-часови преговори: Украйна се съгласи за примирие, САЩ пускат военната помощ