Малайзия заяви, че планира да започне програма за „орангутанска дипломация“ за страните, които купуват нейното палмово масло. По темата пише Al Jazeera.
Още: Южна Корея изстреля трети шпионски сателит (ВИДЕО)
Още: Ново силно земетресение удари Вануату
Министърът на суровините Джохари Абдул Гани казва, че критично застрашени животни могат да бъдат дадени на страни, които купуват палмово масло от Малайзия.
Кой вдъхнови Малайзия?
Министърът коментира, че програмата за орангутани е вдъхновена от китайската дипломация за пандите.
Той каза, че водещи страни вносителки, като Китай, Индия и някои членки на Европейския съюз, вероятно ще получат орангутаните, но не уточни как ще работи програмата или кога ще започне. ОЩЕ: Китай: Гигантските панди вече не са застрашени, но все още са уязвими
Още: Новата власт в Сирия назначи министър на външните работи
Още: Десетки ранени при удар на хутите в близост до Тел Авив
Популацията на орангутаните в Югоизточна Азия
Страната от Югоизточна Азия е вторият по големина производител в света на хранително масло след Индонезия, но критиците казват, че масовото развитие на индустрията е подхранвало обезлесяването и е унищожило местообитанието на критично застрашени орангутани и други емблематични видове в една от горещите точки на биоразнообразието в света.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Ердоган: Време да изкореним ИД и кюрдските бойци в Сирия
Орангутаните живеят само на остров Борнео и на индонезийския остров Суматра.
Червеният списък на Международния съюз за опазване на природата изчислява, че популацията на орангутани в Борнео, която се споделя между Бруней, Индонезия и Малайзия, ще намалее до около 47 000 до 2025 г. в резултат на човешкия натиск и загубата на местообитание. Изчислено е, че в Суматра са останали около 13 500 орангутана. ОЩЕ: Китай оставя САЩ без панди в зоопарковете