Членовете на Съвета за сигурност на ООН отдадоха почит на иранския президент Ебрахим Раиси, който загина в хеликоптерна катастрофа в Северозападен Иран на 19 май. Те станаха на крака по време на заседанието си, за да почетат паметта на човек, който цяла една нация ненавижда.
Още: Ден на траур в Турция след пожара в хотел в ски курорт
Още: Земетресение разлюля Турция
Защо иранците мразят Раиси?
Раиси е един от основоположниците на масовите екзекуции на ирански политически затворници през 1988 г. Тогава са убити няколко хиляди души, включително непълнолетни. Бруталните изтезания на ирански затворници също са подкрепени от него, както и ислямизацията на обществото, ограничаването на правата на жените и контрола върху интернет. Заради всичко това е известен с прякора "Касапина от Техеран".
Още: "Кога ще умрете всички?": Иранците празнуват масово смъртта на Раиси (ВИДЕО)
Още: Операцията на Израел в Западния бряг: Гутереш призова за „максимална сдържаност“
Още: Нападение в Тел Авив с нож, има ранени (ВИДЕО)
First photo - Mahsa Amini, a 22-year-old Iranian woman. She was murdered by barbarians from the so-called "vice police" who beat her to death because of her "improper wearing of the hijab". This sparked mass rallies across the country and subsequent brutal repression and… pic.twitter.com/oBxYVbPuBS
— NEXTA (@nexta_tv) May 21, 2024
Още: Надежда за Путин да си прибере остатъците от оръжието от Тартус. Тръмп натисна срещу палестинците
Още: Началникът на генщаба на Израел пое отговорност за 7 октомври и подаде оставка
След обявяването на новината за смъртта на Раиси гражданите на Иран масово отпразнуваха гибелта му. Припомняме, че 63-годишният политик, който стана президент през 2021 г., нареди по-строго прилагане на иранския "закон за хиджаба и целомъдрието", който ограничава облеклото и поведението на жените. Също така ръководи кърваво потушаване на антиправителствените протести. Демонстрациите избухнаха след побоя над иранката с кюрдски произход Махса Амини през есента на 2022 г. и завършиха с изтезания и убийства на ирански граждани, включително публични екзекуции.
Месеците на общонационални протести представляваха едно от най-сериозните предизвикателства за иранските духовни управници след Ислямската революция от 1979 г.
Още: Сирийското пристанище Тартус прекратява договора си за инвестиции с Москва
Още: Разследване на ООН разкри ужасяващите убийства на иранския режим, включително на Махса Амини
Погребението на Раиси
Днес, 21 май, Раиси беше погребан в Табриз - административния център на провинция Източен Азербайджан.
Footage from Iranian President Ebrahim Raisi's funeral in Tabriz pic.twitter.com/wBQrdCaOKo
— NEXTA (@nexta_tv) May 21, 2024