Хуманитарните, политическите, икономическите и правните щети, които кюрдската ПКК е нанесла на Турция в рамките на 20 г., възлизат на 240 млрд. долара, твърди политическият анализатор Сердар Семент пред агенция „Доган“.
Според Семент, ако се вземат съкращенията на публичните разходи, заради ПКК националният доход е дръпнал назад с 1,5%. Днес националният доход е в размер на 750-800 млрд. долара, но в рамките на 20 г. годишните загуби възлизат на 10-12 млрд. долара, а така действителният ръст в икономиката е 3,5%, не официално отчитаният от 5%, посочва Семент. Въоръжените сили на Турция продължават борбата си с бойците на ПКК в региона, планирана е операция в Кандил /район край северната граница на Ирак/.
В периода 1987-1998 г. разходите на Анкара за отбрана и сигурност са били 2,5%, но вече са достигнали нивото от 5-6 на сто. През 1999 г. лидерът на ПКК Абдуллах Йоджалан е заловен, а групировката му е срината, но нападенията се възобновяват през 2007 г., когато разходите на армията са рязко намалени. Само през 2015-2016 г. сраженията причиниха тежки разрушения на 67 000 жилища, два средно големи турски града са сринати до основи. Причина за икономическите и политическите загуби на Турция е именно ПКК, категоричен е анализаторът. Той коментира и кандидатурата за президент на бившия съпредседател на прокюрдската Партия на демократичните народи Селахатин Демирташ, който е в затвора в Одрин.
„Недопустимо е той да се кандидатира при липсата на доказателства за чистото му съдебно минало. Това означава да бъде отхвърлено и отречено турското законодателство. Тази партия действа съвместно с ПКК, заедно определят политическите си цели и на практика са напълно еднакви организации“, смята анализаторът.
Според него ПКК е виновна и за унищожаването на животновъдството, тъй като заради нападенията стопаните не са в състояние да извеждат добитъка на паша по ливадите си и така най-важният икономически отрасъл в района е ликвидиран. Той отчита, че през последните 2 г. полицейските сили в източните райони на страната са нулирали атентатите на ПКК, но кюрдските терористи наброяват 70 000 души, а фактор за стопяването им до незначителните 20 бригади е офанзивата в Сирия и Ирак.
Поради това ПКК е в невъзможност да реализира мащабни и чести нападения, а само понякога демонстрира присъствие на сцената, смята Семент. Той се спира и на финансирането на ПКК чрез каналите за контрабанда на цигари и наркотици – пакет цигари, купен извън Турция за 50 гроша-1 лира, се продава за 8 лири в Адана, Мерсин, Истанбул, но незаконната търговия е спаднала наполовина. Затова пък през последните 2 г. значително е скочила контрабандата на наркотици под формата на таблетки.