Китай с рекордно паднала раждаемост, дава пари за булки под 25 години

29 август 2023, 12:33 часа • 2049 | прочитания

Окръг в Източен Китай предлага на младоженци "награда" от 1 000 юана (137 долара), ако булката е на 25 години или по-млада - последната от поредицата мерки за насърчаване на младите хора да сключват брак на фона на нарастващата загриженост за намаляващата раждаемост в страната, съобщава „Гардиън“.

Още: Защо Северна Корея краде биткойни и как с тях тайно снабдява оръжия?

Още: Грешка: Жена роди бебето на друга двойка

Пари за млади булки

В съобщението, публикувано в официалния акаунт на окръг Чаншан в WeChat миналата седмица, се казва, че наградата има за цел да насърчи "подходящите за възрастта брак и раждане на деца" при първи бракове. То включва и серия от субсидии за грижи за деца, раждаемост и образование за двойките, които имат деца.

Още: Китай прави всичко възможно да се раждат повече деца

Обезпокоени от първия спад на населението в Китай от шест десетилетия насам и от бързото му застаряване, властите спешно опитват да предприемат редица мерки за повишаване на раждаемостта, включително финансови стимули и подобряване на грижите за децата.

Още: Китай разби надеждите на Тръмп за Иран, Техеран умело изнудва чрез ядрената си програма

Още: Китай намалява прожекциите на американски филми и вдига митата за САЩ на 125%

Минималната законова възраст за сключване на брак в Китай е 22 години за мъжете и 20 години за жените, но броят на двойките, които сключват брак, намалява, което води до намаляване на раждаемостта поради официалната политика, която затруднява самотните жени да имат деца.

През 2022 г. броят на сключените бракове е достигнал рекордно ниско ниво - 6,8 млн. души, което е най-ниското ниво от 1986 г. насам, според публикуваните през юни правителствени данни. През миналата година са сключени 800 000 брака по-малко, отколкото през 2021 г.

Почти последни по раждаемост в света

Коефициентът на раждаемост в Китай, който вече е един от най-ниските в света, се очаква да спадне до рекордно ниското ниво от 1,09 през 2022 г., съобщават държавните медии.

Още: Рекордно ниска раждаемост в Китай

Още: Китайският юан се срива стремглаво надолу, стигна до нивото от началото на световната финансова криза от 2007-2008 година

Още: Тръмп предупреди: Израел ще удари Иран, ако ядрените преговори пропаднат

Високите разходи за грижи за децата и заплахата от прекъсване на кариерата възпират много жени да имат повече деца или изобщо да имат такива. Дискриминацията по полов признак и традиционните стереотипи все още са широко разпространени в цялата страна.

Ниското потребителско доверие и нарастващата загриженост за състоянието на китайската икономика също са ключови фактори, които младите китайци посочват, за да не искат да се оженят и да имат деца.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Спасиана Кирилова
Спасиана Кирилова Отговорен редактор
Новините днес