Китай ще състави списък на т. нар. "ненадеждни" компании, за които смята, че вредят на интересите на местните компании, което е потенциално възможно да засегне хиляди чуждестранни фирми. Мярката е част от новата ескалация на търговския конфликт между САЩ и Китай, предава Bloomberg.
Още: Израелски военни части обкръжиха част от град Рафах в Газа
Още: Китай вече е с най-големия боен флот в света. Как?
Китай ще създаде механизъм, посочващ чуждестранни предприятия, организации и физически лица, които не се подчиняват на пазарните правила, нарушават договорите и блокират, прекъсват доставките по некомерсиални причини или сериозно увреждат законните интереси на китайските компании, каза говорителят на Министерството на търговията Гао Фенг. Очаква се подробните мерки и целият списък ще бъдат обявени в близко бъдеще.
Действието на Китай идва две седмици, след като технологичният гигант Huawei беше добавен към черния списък на американското министерство на търговията, прекъсвайки доставките на всички важни компоненти, произведени в САЩ, въпреки че беше издадено 90-дневно отлагане.
След като китайската фирма бе добавена в списъка, редица американски компании заявиха, че ще прекъснат бизнеса си с Huawei. Чуждестранни компании също бяха оставени да анализират дали указа се отнася за техния бизнес с технологичния гигант.
Още: Казахстан прави стратегически запас от уран за атомни централи
Още: Китайската пропаганда: Австралия се готви за война срещу нас
Обратното действие на Китай за създаване на собствен списък изглежда е начин да се притиснат чуждестранните компании да поддържат търговски отношения с Huawei. Тя оже да засегне широк кръг от компании - от американските гиганти като Google, Qualcomm и Intel до японската Toshiba и британската Arm.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Говорил за Константинопол пред Тръмп: Турски националисти скочиха срещу духовник
Още: “Топката е в Армения“: Азербайджан за мирното споразумение
"Със сигурност компаниите, които са обявили намаляване на доставките към Huawei, като Panasonic и Toshiba, ще бъдат застрашени. Това може да бъде много вредно за мултинационалните компании", каза Мишел Лам, икономист за Китай в Societe Generale в Хонконг.
Заплахата с черния списък на Китай "оказва натиск върху Вашингтон, тъй като забраната (за китайските компании) от страна на САЩ се разширява. Китай може да избере няколко "лоши примера", които да накаже, но е малко вероятно да удари всички във веригата на доставки", казва Джеймс Ян, анализатор в Counterpoint Research.