Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Японският премиер също отива в Украйна в знак на подкрепа

21 март 2023, 07:25 часа • 1810 прочитания

Японският министър-председател Фумио Кишида ще се срещне с украинския президент Володимир Зеленски по време на изненадващо посещение в Киев, за да предложи "солидарност и непоколебима подкрепа", съобщи японското външно министерство.

Още: Семейство с 14 деца е сред загиналите при пожара в турски хотел: Разказ на наша сънародничка (СНИМКИ, ВИДЕО)

Още: Ден на траур в Турция след пожара в хотел в ски курорт

Кишида е последният лидер от Г-7, който идва в разкъсваната от войната страна, и е подложен на все по-голям натиск да направи това пътуване, защото Япония е домакин на срещата на върха на Г-7 през май тази година. Той многократно е заявявал, че посещението в Киев "се обмисля", въпреки че според медийни данни основна пречка са предизвикателствата, свързани със сигурността и логистиката.

Кишида беше в Индия на 20 март и се очакваше да се върне в Токио, но вместо това отлетя за Полша, където според съобщенията се е качил на влак, за да влезе в Украйна.

Той ще изрази "уважение към смелостта и упоритостта на украинския народ" и ще предложи "солидарността и непоколебимата подкрепа за Украйна на Япония и на Г-7, председателствана от Япония", съобщиха от външното министерство, предаде АФП. Очаква се Кишида да се върне в Полша за разговори на високо равнище в сряда, преди да пристигне обратно в Токио в четвъртък.

Още: Земетресение разлюля Турция

Още: Нападение в Тел Авив с нож, има ранени (ВИДЕО)

Кишида става първият японски министър-председател, посетил активна военна зона след Втората световна война. Пътуването му се осъществява в момент, когато китайският президент Си Дзинпин е в Москва за разговори с издирвания за военни престъпления от Хага Владимир Путин, като конфликтът в Украйна е на първо място в дневния ред.

Япония се присъедини към западните съюзници в налагането на санкции на Русия заради нахлуването ѝ в Украйна, като същевременно предложи подкрепа на Киев. Тя също така предприе редки стъпки, като изпрати отбранително оборудване и предложи убежище на бягащите от конфликта. Тя обаче не предложи военна подкрепа, тъй като следвоенната конституция на страната ограничава военния ѝ капацитет до привидно отбранителни мерки.

В реч от миналата година Кишида предупреди, че "Украйна днес може да бъде Източна Азия утре", докато нарастват опасенията, че Китай може да нахлуе в Тайван. А през декември, когато Япония преразгледа основните си отбранителни политики, японското правителство изрично предупреди, че Китай представлява "най-голямото стратегическо предизвикателство в историята" за нейната сигурност.

В най-голямото си раздвижване в областта на отбраната от десетилетия насам Япония си постави за цел до 2027 г. да удвои разходите за отбрана до стандарта на НАТО от 2 процента от БВП.

Още: Началникът на генщаба на Израел пое отговорност за 7 октомври и подаде оставка

Още: Израел започна "настъпателна операция" на Западния бряг: Ще се провали ли примирието с "Хамас"? (ВИДЕО)

Япония е тазгодишният домакин на Групата на седемте държави, които възприеха единен подход при санкционирането на Русия. Страните ще се срещнат на високо равнище в Хирошима през май, на която Кишида, както се съобщава, обмисля да покани Зеленски да присъства.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес