Конституционния съд на Армения признава резултатите от предсрочните парламентарни избори за валидни. Решението обяви председателят на съда Арман Диланян, съобщава ТАСС, като цитира местни медии. "Конституционният съд постанови да потвърди решението на Централната избирателна комисия на Армения относно резултатите от предсрочните парламентарни избори на 20 юни 2021 г.", каза Диланян.
Още: Тръмп предупреди: Израел ще удари Иран, ако ядрените преговори пропаднат
На 2 юли блокът на третия президент на Армения Серж Саркисян и бившият шеф на Националната служба за сигурност Артур Ванецян "Имам честта" заведоха дело в Конституционния съд с искане да касират вота.
Според Централната избирателна комисия на Армения, "Граждански договор" на премиера Никол Пашинян печели изборите с 53,91% от гласовете, а второто място е заето от блока "Армения" с 21,9% от гласовете. В новия парламент ще бъде включен и блокът "Имам честта", който спечели 5,22%.
Останалите партии не успяха да преодолеят бариерата от 5 процента.
Още: За заплахи и изнудване: Арестуваха двама известни турски опозиционни журналисти
Още: Турция отново на крак: Протестират два големи града
Пашинян запази властта си след парламентарните избори, въпреки че беше масово обвиняван за военното поражение миналата година в анклава Нагорни Карабах.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Индия купува 26 френски изтребителя „Рафал“
Още: Пекин с първа официална реакция след заловените на фронта в Украйна китайски граждани (ВИДЕО)
Армения трябва да промени Конституцията и отново да стане президентска република. За това настоя в края на юни президентът на страната Армен Саркисян. През 2015 г., след приемането на изменения в основния закон, Армения премина от президентска към парламентарна форма на управление.
Както заяви Саркисян, сега държавата не може да бъде наречена "нито президентска, нито парламентарна република, когато премиерът управлява". По думите му "хората имат голяма власт, но не и отговорност".