Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Иранските власти извадиха оръжие - убиха няколко души, включително дете (ВИДЕО)

11 октомври 2022, 09:41 часа • 2315 прочитания

Иранските сили за сигурност извадиха оръжие, за да разпръснат масов протест в северозападния град Сенендедж, провинция Кордестан. Те стреляха безразборно с бойни патрони и използваха сълзотворен газ срещу демонстрантите на улицата и дори в домовете на хората в два поредни дни – 9 и 10 октомври.

Още: "Ислямска държава" пое отговорността за атентат в Афганистан

Още: Най-сетне: Хутите освободиха екипажа на Galaxy Leader с двама българи на борда

Кюрдска група за правата на човека и други организации съобщиха, че силите за сигурност са убили няколко жители на Сенендедж, включително 7-годишно дете. В социалните мрежи градът е описван като „военна зона“ заради бруталните репресии на режима.

Още: Семейство с 14 деца е сред загиналите при пожара в турски хотел: Разказ на наша сънародничка (СНИМКИ, ВИДЕО)

Още: Ден на траур в Турция след пожара в хотел в ски курорт

Още: Земетресение разлюля Турция

Още: Нападение в Тел Авив с нож, има ранени (ВИДЕО)

Това са изводите от доклада на американския мозъчен тръст Институт за изучаване на войната (ISW), който следи изкъсо случващото се в Ислямската република заедно с Американския предприемачески институт. Вчера демонстрации имаше в 16 града, разположени в 11 различни провинции.

Съобщава се още, че на 10 октомври работници в петролния сектор са участвали в стачки и протести срещу режима в провинциите Бушер и Хузестан, което е застрашило производството на петрол. Над 1000 работници от нефтохимическия завод в Асалуех, провинция Бушер, са се включили в демонстрациите. Блокирали са магистрали, подпалили са някои съоръжения в нефтохимическия завод и са скандирали революционни лозунги, сред които "Това е годината на кръвта, Хаменей ще бъде свален". Това е препратка към върховния лидер Али Хаменей, който обвини САЩ и Израел за протестите, избухнали след убийството на 22-годишната Махса Амини от страна на нравствената полиция заради "небрежно поставен хиджаб".

Още: Операцията на Израел в Западния бряг: Гутереш призова за „максимална сдържаност“

Още: Надежда за Путин да си прибере остатъците от оръжието от Тартус. Тръмп натисна срещу палестинците

Работниците от петролната рафинерия в Абадан, провинция Хузестан, са се включили в протестите по подобен начин. Съветът на петролната индустрия в Иран твърди, че 4000 работници от сектора са участвали в стачки на 10 октомври, включително в няколко други петролни рафинерии по Персийския залив. Съветът призовава за по-нататъшни протести и стачки в цялата страна.

Съобщава се още, че протестите вероятно ще се засилят по обхват и размер утре, на 12 октомври.

Продължаващите антиправителствени демонстрации си взаимодействат с вече съществуващите бунтове в Иран и ги подхранват, пише ISW. В северозападните, югозападните и югоизточните гранични райони на страната има поне три активни, но слабо изразени бунтове на малцинства. От десетилетия иранските арабски, белуджийски и кюрдски бойни групи използват икономическото и политическото разочарование на маргинализираните малцинства в Иран, за да подхранват антиправителствените си програми. Тези групи, сред които са Партията за свободен живот на Кюрдистан и "Jaish al Adl", в миналото са извършвали нападения в Иран и редовно са влизали в сблъсъци с държавните служби за сигурност. Най-голямото насилие по време на сегашното протестно движение е в северозападната провинция Кордестан и в югоизточната Систан и Белуджистан - отчасти защото в тези райони действат бунтовнически групи.

Междувременно ръководителят на съдебната система Голам-Хосеин Мохсени Еджей заговори с примирителен тон спрямо протестиращите на 10 октомври. Той поиска диалог с тях относно възможна бъдеща реформа, което е сериозно отклонение от твърдата линия, поддържана от страна на политическите лидери и службите за сигурност. Все още не е ясно дали главният съдия на Иран цели смяна на реториката на режима, или самостоятелно се отклонява сериозно от опорните му точки.

В социалните мрежи се появи и видео, показващо загиналата тийнейджърка Ника Шакарами преди смъртта ѝ – на кадрите се вижда как тя протестира със запалена забрадка. Това се е случило в столицата Техеран на 20 септември. По-късно 16-годишното момиче изчезна, като последно е споделила пред своя приятелка, че е преследвана от полицията. Майка ѝ Насрин обвинява силите за сигурност в убийство на дъщеря ѝ, а те отвръщат, че Ника е починала, след като е била хвърлена от строяща се сграда, вероятно от работници.

Ника не е единствената млада протестираща жена, която е убита по време на размириците. Семейството на 22-годишната Хадис Наджафи заяви, че тя е била застреляна от силите за сигурност по време на протест в град Карадж, западно от Техеран, на 21 септември.

Според Амнести Интернешънъл друго 16-годишно момиче - Сарина Есмаилзадех, е починало, след като е било жестоко ударено по главата с бухалки от силите за сигурност по време на протестите в Карадж на 23 септември.

В понеделник Иранското дружество за защита на правата на детето съобщи, че по време на протестите са били убити общо 28 деца. Много други са били арестувани и са държани в центрове за задържане.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Димитър Радев
Димитър Радев Отговорен редактор
Новините днес