Иран ще демонстрира в сряда нов изтребител и подобрява противоракетната си защита, за да посрещне заплахите от Израел и САЩ, предаде агенция Тасним в неделя, цитирайки министъра на отбраната.
Още: Защо Северна Корея краде биткойни и как с тях тайно снабдява оръжия?
Още: Грешка: Жена роди бебето на друга двойка
"Нашият първи приоритет са способностите на ракетите ни и ние трябва да ги подобрим ... предвид усилията на противника", каза Амир Хатами, цитиран от БГНЕС.
Той добави, че нов боен самолет "ще лети на Деня на националната отбранителна индустрия", който се пада в сряда.
Хатами заяви, че програмата за отбранителната програма е мотивирана от паметта за ракетните атаки, които Иран е претърпял по време на осемгодишната си война с Ирак през 80-те години на миналия век, и от многократните заплахи на Израел и Съединените щати, че "всички опции са на масата" за действия срещу Техеран.
Още: Китай разби надеждите на Тръмп за Иран, Техеран умело изнудва чрез ядрената си програма
Още: Китай намалява прожекциите на американски филми и вдига митата за САЩ на 125%
"Ние научихме във войната (Иран-Ирак), че не можем да разчитаме на никого освен на себе си. Видяхме, че в областите, в които не сме способни, никой няма да се смили над нас", каза той.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Обрат: Турция и Израел с изненадващ ход на фона на ескалацията
Още: След като възобнови огъня в Газа: Израел освободи палестински затворници
"Нашите ресурси са ограничени и ние се ангажираме да установим сигурност при минимални разходи. Модернизираме ракетите си поради заплахите и действията на нашите врагове в ролята им на сдържане и за даване на решителен отпор на врага.“
Хатами добави, че регионалният съперник Саудитска Арабия "има най-големия военен бюджет в света след Америка и Китай ... докато бюджетът ни за отбрана е ограничен".
"Какво би направила някоя държава в такава ситуация и с минало, ако беше на наше място?", реторично попита министърът.
Още: Тръмп предупреди: Израел ще удари Иран, ако ядрените преговори пропаднат
Хатами отхвърли идеята за "арабска НАТО" - стара концепция, която наскоро се появи отново, когато Вашингтон се опитва да принуди регионалните страни да поемат по-голям дял от своята защита.
"Арабската НАТО е част от играта на създаването на раздори от врага и не си заслужава да се обръща внимание", каза Хатами.
"Малко вероятно е Америка и ционисткият режим (Израел) да позволят на мюсюлманските страни да се съберат заедно. Те знаят добре, че целта на мюсюлманските държави е да унищожат ционисткия режим и да защитят Палестина", добави той.