Иран и Ливан категорично се противопоставят на изготвения от САЩ мирен план за Близкия изток. Икономическата част на проекта ще бъде представена тази седмица на международна конференция в Бахрейн. Говорителят на иранското външно министерство каза Абас Мусави определи плана на САЩ като "срамен" и "обречен на провал", предава Reuters.
Още: Германска медия видя знак, че Русия ще праща севернокорейци директно в Украйна (ВИДЕО)
Още: Китайка пуска ток на мъжа си 3 часа, за да усети той болката от раждането
"Тази конференция и продажбата на Палестина няма да доведат до никъде", каза Абас Мусави, цитиран от информационната агенция ИСНА.
Мусави разкритикува Андрю Мърисън - британският министър за Близкия изток за вчерашните му думите му след визита в техеран, че Иран почти сигурно носи отговорност за неотдавнашните атаки срещу танкери в Оманския залив. "Това, което Мърисън каза след срещите, не е конструктивно. Изглежда Великобритания е на страната на Америка заради вътрешните си проблеми и кризата с Брекзит", посочи Мусави.
Председателят на ливанския парламент Набих Бери каза вчера, че Ливан няма да бъде подмамен от плана на САЩ за инвестиране на милиарди в страната в замяна на устройване на палестинските бежанци.
Още: Иран обяви, че изоставя хутите, но има няколко уловки
Още: Съдът на Южна Корея взе решение за импийчмънта на президента
Планът на президента на САЩ Доналд Тръмп за решаване на израелско-палестинския конфликт, който трябва да бъде представен от неговия зет Джаред Къшнър на конференция в Бахрейн, предвижда инвестиции за 50 млрд. долара, които да дадат тласък на палестинската икономика и на икономиките на съседните арабски държави.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Дюнери натровиха над 300 души. Сред тях - двама в критично състояние
Още: Арестуваха турист от САЩ, промъкнал се с кола и кокосов орех при най-откъснатото племе на света
Планът обаче се сблъска със силно отхвърляне в арабския свят, макар че някои държави в Персийския залив призоваха да му бъде даден шанс.
Ливанските партии отдавна твърдят, че палестинските бежанци не могат да бъдат приети за постоянно в страната, което е смятано от мнозина за цел в плана на Къшнър.
"Онези, които смятат, че размахването на милиарди долари може да примами Ливан, който изпитва тежестта на задушаваща икономическа криза, да отстъпи или да се пазари с принципите си, грешат", каза Бери в изявление, разпространено от офиса му.
Още: "Бялото мъчение": Най-бруталният метод за изтезание, който смазва човешката психика
Още: Ако САЩ нападнат Иран: Сценарият за новата война е начертан
Той добави, че отхвърлянето на устройването на палестинските бежанци в Ливан, които трябва да имат право да се завърнат, е водещо в тези принципи.
Идеята за постоянно заселване на главно сунитски мюсюлмански бежанци е много чувствителна тема в Ливан и поражда страхове от нарушаване на религиозния баланс в страната. Страната поддържа система за споделяне на властта между множеството религиозни секти, които водиха война между 1975 и 1990 г. с участието на палестински фракции.
Данните за палестинското население в Ливан варират. Докато ООН смята, че са регистрирани около 470 000 палестинци, официално преброяване през 2017 г. установи около 175 000 живеещи в Ливан палестински бежанци.
Планът на САЩ предвижда повече от половината от 50-те млрд. долара да бъдат предоставени за палестинските територии за период от 10 години. Шест милиарда ще бъдат за Ливан, 7,5 млрд. долара - за Йордания и 9 млрд. долара за Египет.