Управляващите в Иракски Кюрдистан възнамеряват да потърсят помощ от всички постоянни членки на Съвета за сигурност на ООН в опит да защитят каузата за независимост на автономната територия. Това обяви пред руския вестник "Известия" официалният представител на автономията в Русия Мустафа Данара, предаде БГНЕС.
По думите на Данара най-важна ще е визитата в Русия. Русия се въздържа от налагане на натиск върху кюрдските власти, тъй като смята, че "проблемите между кюрдските и иракските власти в Багдад трябва да бъдат решени чрез конструктивни преговори".
Междувременно американският президент Доналд Тръмп обяви, че Вашингтон счита случващото се за вътрешен проблем и няма да се меси. "Не ни харесва това, че възникват сблъсъци. Ние няма да вземаме ничия страна", заяви той и добави, че САЩ имат "отлични отношения" и с Багдад, и с кюрдите.
На 25 септември на територията на Кюрдския автономен район, имащ статут на широка автономия в рамките на Ирак, се проведе референдум за независимост, срещу който иракското правителство и неговите чуждестранни съюзници изразиха категоричното си несъгласие.
Според официалните данни 90% от избирателите са подкрепили отделянето от състава на Багдад. В отговор на провеждането и признаването на резултатите централната иракска власт въведе пакет от мерки, включващ затваряне на границите, забрана за международни полети и осуетяване продажбата на нефт. А в последното денонощие иракски военни успяха да поставят под пълен контрол областта Киркук, която е едно от основните полета за добив на нефт. Военните са успели да овладеят и сградата на кметството в Киркук, като са издигнали иракското знаме на мястото на кюрдското, съобщава Reuters.