Хунтата на Мианмар е екзекутирала четирима затворници - демократични активисти, включително бивш депутат от партията на Аун Сан Су Чи (Национална лига на Демокрацията), съобщават държавните медии. Това е първото прилагане на смъртно наказание в страната от десетилетия насам.
Четиримата мъже, включително бившият законодател Пхьо Зейа Тхоу и видният демократичен активист Кьо Мин Ю, известен като Джими, бяха осъдени на смърт през януари в закрити съдебни процеси.
В понеделник контролираният от хунтата вестник Global New Light of Myanmar съобщи, че присъдите са изпълнени. Мъжете са обвинени в заговор за извършване на терористични действия. Местните медии съобщиха, че семействата на мъжете са пристигнали в затвора Инсеин в Янгон с искане да видят телата на своите близки.
Военната хунта на Мианмар завзе властта с преврат през февруари 2021 г., като свали от власт избраното правителство на Аун Сан Су Чи и оттогава започна кампания на брутално насилие, за да потисне опозицията. Общо 14 847 души са били арестувани след преврата, а 11 759 остават в ареста, според Асоциацията за подпомагане на политическите затворници в Бирма, която наблюдава арестите и убийствата.
Според данните - 76 затворници са осъдени на смърт след преврата, включително две деца. Други 41 души са осъдени на смърт задочно. ООН съобщава, че преди екзекуциите в понеделник Мианмар не е изпълнявал смъртно наказание от повече от 30 години.
Четиримата мъже се опитваха да обжалват, но през юни присъдата им бе потвърдена. Съобщава се, че по време на обжалването им е бил отказан достъп до адвокат, което е в нарушение на международното право в областта на правата на човека. Източник, близък до семейството на Кьов Мин Ю, казва пред "Гардиън", че са получили потвърждение от заместник-началника на затвора Инсеин, че смъртната присъда е била изпълнена. Не е предоставена информация кога е извършена екзекуцията.
Съпругата на Пьо Зейар Тхоу заявява пред Reuters, че не е била информирана за екзекуцията на мъжа ѝ.
Аун Мьо Мин - министър по правата на човека в правителството на националното единство, съставено от избрани депутати, представители на етническите малцинства и активисти - заяви, че е изключително натъжен от новината за екзекуциите. "Какво друго ни трябва, за да докажем колко жестока е убийствената армия на Мианмар?", каза той.
Много хора в азиатската страна промениха профилните си снимки в социалните мрежи в черно и червено в знак на траур.