Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Гражданска война назрява в Мианмар, жертвите вече са над 500

30 март 2021, 11:21 часа • 2072 прочитания

Броят на жертвите на репресиите в Мианмар срещу протестиращи премина 500, съобщи АФП. Въоръжените бунтовнически групи днес заплашиха хунтата с ответни мерки, ако кръвопролитията не спрат.

Още: Семейство с 14 деца е сред загиналите при пожара в турски хотел: Разказ на наша сънародничка (СНИМКИ, ВИДЕО)

Още: Ден на траур в Турция след пожара в хотел в ски курорт

Световните сили засилиха своето осъждане на военната кампания срещу антипревратното движение, което изисква възстановяване на избраното правителство и освобождаване на цивилния лидер Аун Сан Су Чжи. Вашингтон прекрати търговския пакт с Мианмар, а ръководителят на ООН Антонио Гутериш призова за обединен глобален фронт за натиск върху хунтата, след като в последния кървав уикенд бяха убити над 100 протестиращи.

Като допълнение към тази кампания за натиск, трио от етнически бунтовнически групи днес осъдиха репресиите и заплашиха да се бият заедно с протестиращи, ако военните не спрат насилието.

Всекидневните митинги в Мианмар от невъоръжени демонстранти бяха посрещнати със сълзотворен газ, гумени и бойни куршуми. Асоциацията за подпомагане на политическите затворници (AAPP) заяви, че е потвърдила общо 510 смъртни случая сред цивилното население, но предупреди, че истинските жертви вероятно са значително повече.

Още: Земетресение разлюля Турция

Още: Нападение в Тел Авив с нож, има ранени (ВИДЕО)

Три от безбройните въоръжени етнически бунтовнически групи в страната - армията за национално освобождение Таанг, армията на Националистическия демократичен съюз на Мианмар и армията Аракан (АА) - издадоха съвместно изявление със заплаха за отмъщение.

"Ако те не спрат и продължат да убиват хора, ние ще си сътрудничим с протестиращите и ще отвърнем на удара", се казва в изявлението.

Ако бунтовническите групи вдигнат оръжие, Деби Стотхард от Международната федерация за правата на човека (FIDH) предупреждава, че ситуацията може да се изроди в гражданска война.

Няколко бунтове на етническите малцинства се разпалиха в Мианмар след независимостта от британското колониално управление през 1948 г. Военните се опитаха да сключат сделки с някои въоръжени групи и по-рано този месец извадиха АА от списъка на терористичните организации. Но през уикенда тя предприе въздушни удари в източната част на Карен - първите подобни удари от 20 години насам - срещу Пета бригада на Каренския национален съюз (KNU), след като групата завзе военна база.

Още: Началникът на генщаба на Израел пое отговорност за 7 октомври и подаде оставка

Още: Израел започна "настъпателна операция" на Западния бряг: Ще се провали ли примирието с "Хамас"? (ВИДЕО)

Около 3 000 души са избягали през джунглата, за да търсят безопасност през границата в Тайланд, според местни групи.

Генералният секретар на ООН Гутериш призова властите в Мианмар да предприемат "сериозен демократичен преход".

"Абсолютно неприемливо е да виждаме насилие над хора в такова измерение, толкова много хора са убити", каза Гутериш на пресконференция. "Имаме нужда от повече единство и по-голям ангажимент от международната общност за оказване на натиск, за да се гарантира, че ситуацията ще се промени", каза той.

Администрацията на американския президент Джо Байдън обяви в понеделник, че Рамковото споразумение за търговия и инвестиции от 2013 г., което определя начини за стимулиране на бизнеса, но не е пълноценна сделка, ще остане временно, докато демокрацията не бъде възстановена.

"Съединените щати категорично осъждат бруталното насилие на бирманските сили за сигурност срещу цивилните", заяви търговският представител на САЩ Катрин Тай, използвайки бившето име на Мианмар - Бирма.

В събота военните отбелязаха своя годишен Ден на въоръжените сили с голям парад на войските в столицата Найпидо. Но през деня се стигна и до репресии срещу протестиращи в страната, като най-малко 107 души бяха убити, включително седем деца. Въпреки кръвопролитията, в понеделник протестиращите излязоха отново, а опечалените предизвикателно показваха трипръстов поздрав, който се превърна в емблематичен за движението.

Съветът за сигурност на ООН ще заседава в сряда, за да обсъди ситуацията, казаха дипломатически източници, след като Великобритания призова за спешни преговори. Франция осъди насилието като "сляпо и смъртоносно", а Китай добави своя глас към хора от международна загриженост, призовавайки за сдържаност всички страни. Кремъл заяви, че е "много загрижен" от нарастващите цивилни жертви, въпреки че призна, че изгражда връзки с военните власти. САЩ, Великобритания и ЕС наложиха санкции в отговор на преврата и репресиите, но до момента дипломатическият натиск не е убедил генералите да отстъпят.

Още: Има ли шансове протестната вълна да върне демокрацията в Мианмар? 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Спасиана Кирилова
Спасиана Кирилова Отговорен редактор
Новините днес