Малайзийските власти отмениха музикален фестивал в събота след гей целувка. Фронтменът на британска инди рок група целуна своя колега от групата след тирада срещу анти-ЛГБТ законите на страната.
Хомосексуалността е незаконна в Малайзия и законите, криминализиращи содомията, се наказват със затвор.
ОЩЕ: Американците одобряват гейовете, но не и показността
Британските рокаджии The 1975 прекъснаха петъчното си шоу на музикалния фестивал Good Vibes малко след като певецът Мати Хийли разкритикува антигей законите на Малайзия в
реч, изпълнена с ругатни
преди да целуне басиста Рос Макдоналд на сцената. Хийли каза на феновете, че групата е мислила да се оттегли от събитието: "Не виждам смисъл да канят The 1975 в държава и след това да ни казваме с кого можем да правим секс." По-късно той внезапно прекрати тирадата, като каза: „Добре, трябва да тръгваме. Току-що ни забраниха да влизаме в Куала Лумпур
Протестът не е първият за Хийли, който целуна мъжки фен на концерт през 2019 г. в Обединените арабски емирства, където също има строги закони срещу ЛГБТК.
Малайзийският министър на комуникациите и цифровите технологии Фахми Фадзил публикува новинарски репортаж за целувката и я нарече
много груб акт
По-късно той нареди "незабавното отменяне" на тридневния фестивал след среща с организаторите. „Никога не засягайте чувствителните неща на общността, особено тези, които са против нравите и ценностите на местната култура“, каза той в последващ туит. В също в Twitter фестивалът потвърди, че отмяната е по указание на министерството на комуникациите „след противоречивото поведение и забележки, направени от британския музикант Мати Хийли“. „Министерството подчерта непоколебимата си позиция срещу всички страни, които оспорват, осмиват или нарушават малайзийските закони“, се добавя в изявлението.
Фестивалът Good Vibes трябваше да продължи през уикенда, като американската група The Strokes ще бъде хедлайнерът в неделя.
Инцидентът се случва два месеца след като властите конфискуваха над сто часовника в цвят на дъгата с тематика Pride от швейцарския производител на часовници Swatch. Този цвят е символ на сексуалните малцинства. Оттогава компанията съди правителството, търсейки обезщетение, като същевременно иска връщане на часовниците.