Турция очаква да разработи собствена ваксина срещу новия коронавирус до края на 2021 г.. Това заяви президентът Реджеп Тайип Ердоган в телевизионно обръщение след заседание на кабинета на министрите на републиката, предава „Анадолската агенция“, цитирана от "Фокус".
Още: Седмица национален траур: Жертвите на земетресението в Мианмар вече са над 2000 (ВИДЕО)
Още: Ето от къде се вдъхновяват индийските сериали: Любов, заплахи за разчленяване и бой с метла (ВИДЕО)
Държавният глава също така обяви облекчаването на редица ограничителни мерки, въведени от властите като част от борбата срещу разпространението на COVID-19.
По думите му от утре кафенетата, ресторантите, чайните, увеселителните паркове и подобни места ще могат да работят от 7 до 21 часа, с изключение на неделя.
Държавният глава добави, че през юни ограничението за напускане на дома в Турция ще бъде в сила от 22:00 до 05:00 часа през делничните и съботните дни. Пълно неделно блокиране ще остане в сила.
Още: "Катаргейт" в Израел: Помощник на Нетаняху, пуснал секретни файлове, е задържан със свой колега
Още: Иран постави ракети в бойна готовност след думи на Тръмп
Преди това ограниченията включваха комендантски час в делничните дни от 21:00 до 5:00 ч. и забрана за излизане през почивните дни от 21:00 ч. в петък до 5:00 ч. в понеделник.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Жена християнка и човек от сектата на Асад влязоха в новото правителство на Сирия
Още: Хиляди сгради са с поражения: Разказ на българин за кошмара след труса в Мианмар
Разрешени са сватбени церемонии на закрито и на открито, при спазване на подходящи предпазни мерки, каза президентът Ердоган.
Държавният глава заяви, че мерките, предприети по-рано от правителството, са постигнали целта си, тъй като е регистриран относителен спад в броя на заразените и смъртните случаи.
Той добави, че по-нататъшното облекчаване на ограниченията зависи от епидемиологичната ситуация в страната, както и от темпото на процеса на ваксинация.
Още: След труса в Мианмар: Извадиха живи хора от развалините (ВИДЕО)
Още: След опустошителното земетресение: Мианмар е изправен пред хуманитарна криза
Според него властите възнамеряват да доставят в Турция през юни „максимално възможното“ количество предварително поръчани ваксини от Pfizer, Sinovac и „Спутник V“, като гарантират тяхното „ранно използване“.
„Ще направим всичко възможно юни да стане месеца на „ваксинационна мобилизация“, каза той.