Русия изземва част от предоставените от САЩ и НАТО оръжия и оборудване, останали на бойното поле в Украйна, и ги изпраща в Иран, твърдят от Вашингтон. Това съобщиха за CNN четирима източници, запознати с въпроса.
Още: Казахстан прави стратегически запас от уран за атомни централи
Още: Китайската пропаганда: Австралия се готви за война срещу нас
През последната година представители на САЩ, НАТО и други западни държави са наблюдавали няколко случая на завземане от руските сили на по-малки оръжия, включително противотанкови системи Javelin и противовъздушни системи Stinger, които украинските сили са били принудени да оставят на бойното поле, посочват източниците пред CNN.
В много от тези случаи Русия е изпращала оборудването в Иран, за да бъде разглобено и анализирано, вероятно за да може иранската армия да се опита да създаде собствена версия на оръжията, казват още запознатите. Москва вярва, че продължавайки да предоставя пленени западни оръжия на Иран, ще стимулира Техеран да поддържа подкрепата си за руската война в Украйна.
Представители на САЩ не смятат, че проблемът е широко разпространен или систематичен, а украинските военни имат навика от началото на войната да докладват на Пентагона за всички загуби на предоставено от САЩ оборудване в полза на руските сили, твърдят служители. Все пак американците признават, че е трудно да се проследи този проблем.
Още: Говорил за Константинопол пред Тръмп: Турски националисти скочиха срещу духовник
Още: “Топката е в Армения“: Азербайджан за мирното споразумение
Не е ясно дали Иран е успял да преработи успешно някое американско оръжие, взето от Украйна, но Техеран е доказал, че е много умел в разработването на оръжейни системи на базата на американско оборудване, иззето в миналото.
Всичко за войната в Украйна на живо във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Зелена светлина за летящите таксита (ВИДЕО)
Още: Турция разследва призиви на опозицията за бойкот на бизнеса
Ключовото оръжие в иранския арсенал - противотанковата управляема ракета Toophan - е разработено благодарение на американската ракета BGM-71 TOW през 70-те години на миналия век. През 2011 г. иранците също така прехванаха произведен в САЩ безпилотен самолет Lockheed Martin RQ-170 "Sentinel" и го преработиха, за да създадат нов дрон, който през 2018 г. навлезе в израелското въздушно пространство, преди да бъде свален.
"В миналото Иран е демонстрирал способността си да конструира американски оръжия", казва Джонатан Лорд - старши научен сътрудник и директор на програмата за сигурност в Близкия изток в Центъра за нова американска сигурност. "Те преработиха противотанковата управляема ракета TOW, създавайки почти перфектно копие, което нарекоха Toophan, и след това го разпространиха сред хутите и Хизбула. Иран би могъл да направи същото с ракетите Stinger, които биха могли да застрашат както гражданската, така и военната авиация в целия регион", твърди той.
Хамас или Хизбула биха могли да използват и копия на Javelin, за да заплашат израелския танк Merkava. В ръцете на иранските пълномощници тези оръжия представляват реална заплаха за конвенционалните военни сили на Израел, твърдят от Вашингтон.
Още: Турция разполага ПВО в Сирия заради Израел, подкрепяната от САЩ коалиция отстъпва
Още: Глоба за Meta в Турция след отказ да блокира акаунти на протестиращи
Партньорството на Русия с Иран не само дестабилизира допълнително Украйна, но може да застраши и съседите на Техеран в Близкия изток, заяви миналия месец говорителят на Съвета за национална сигурност Джон Кърби.
Според шефа на Пентагона Лойд Остин - Москва и Техеран са сключили "безпрецедентно военно споразумение".