Министърът на външните работи на Турция Мевлют Чавушоглу повиши отново градуса на напрежението, като предупреди, че дори и птица няма да бъде допусната да лети над Егейско море без разрешението на Анкара, пише електронното издание на гръцкия вестник Kathimerini.
Още: Ново силно земетресение удари Вануату
Още: Новата власт в Сирия назначи министър на външните работи
В отговор на критиките на турските ултранационалисти, че 18 островa са били „изгубени" в полза на Гърция през последните години, Чавушоглу отбеляза, че от кризата през 1996 г. около Имия (на турски – Кардак) няма промени в правния статус на Егейско море.
„Не само по време на нашето управление, но и преди това няма промяна в статута на Егейско море. Няма да позволим това. Дори и в случай на сондажи няма да дадем разрешение, няма да позволим дори на птица да лети в Егейско море без съгласието ни", увери първият дипломат на Анкара в интервю с турска радиостанция.
Чавушоглу бе категоричен, че Турция няма да прави отстъпки в Егейско море и дори обяви, че Турция също ще започне проучвания за газ „около“ източния средиземноморски остров Кипър. „Имаме и военни учения“, припомни турският външен министър, предаде Фокус.
Още: Десетки ранени при удар на хутите в близост до Тел Авив
Още: Ердоган: Време да изкореним ИД и кюрдските бойци в Сирия
Турция обеща да възпрепятства Република Кипър в усилията й за сондиране за газ и петрол в своята изключителна икономическа зона (ИИЗ), с аргумента, че не може природните ресурси на острова да бъдат черпени без участието на кипърските турци. „През последните няколко месеца предотвратихме сондажите и изгонихме италианците. Няма да позволим на никого да отнеме правата на кипърските турци", закани се Чавушоглу.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Двама турски журналисти загинаха в Северна Сирия
Още: В Катар "екзекутираха" скъпа кола на пътен джигит (ВИДЕО)
Говорителят на правителството на Република Кипър Продромос Продрому на свой ред заяви, че Никозия няма да бъде въвлечена в „напрегнатия климат“, който се създава. Той се позова на международното право и припомни, че Република Кипър също има установена ИИЗ. Освен това Продрому подчерта, че САЩ, Русия и Европейският съюз подкрепят правата на Кипър.