Армения спира да прави финансови вноски в Организацията на договора за колективна сигурност (ОДКС), след като замрази членството си във водения от Русия военен съюз. Още: Армения замрази участието си в ръководената от Русия коалиция за сигурност ОДКС
Още: Путин посрещна словашкия премиер Роберт Фицо в Кремъл (ВИДЕО)
Още: НА ЖИВО: Кризата в Украйна, 23.12.24 - Ако Русия победи, САЩ ще плащат многократно повече
„Армения ще се въздържи от подписване на решението от 23 ноември 2023 г. „За бюджета на ОДКС за 2024 г.“ и по този начин от участие във финансирането на дейността на организацията“, каза говорителят на арменското външно министерство Ани Бадалян пред Агенция Sputnik.
Тя посочи още, че Ереван няма да блокира други страни членки да направят това.
През последната година Армения бойкотира срещи на високо ниво, военни учения и други дейности на ОДКС, което премиерът Никол Пашинян определи през февруари като ефективно спиране на нейното членство в ОДКС. Премиерът многократно подчерта в свои изявления, че може да изтегли страната си от алианса на шест бивши съветски държави. Още: Столтенберг на първо посещение в Армения (ВИДЕО)
Още: Руснаците атакуват на скутери позиции на "Азов" (ВИДЕО)
Руското външно министерство подчерта миналата седмица, че Армения формално остава пълноправен член на ОДКС и съответно трябва да „изпълни своите задължения“ към организацията.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Зеленски: Украйна не се отказва от НАТО
Още: Взрив, експлозия - съдбата на голям руски оръжеен склад в Новочеркаск (ВИДЕО)
Армения официално помоли Русия и други държави-членки на ОДКС за подкрепа след настъпателните военни операции на Азербайджан, започнали по арменско-азербайджанската граница през септември 2022 г. Тя многократно е обвинявала страните от този алианс, че игнорират молбата за помощ, но Москва отрича това. Още: Пашинян: Азербайджан готви пълномащабна война срещу Армения
Заплахите за напускане на ОДКС отразяват задълбочаващия се разрив между Ереван и Москва. Руският външен министър Сергей Лавров обвини през март, че администрацията на Пашинян „води нещата към колапса на руско-арменските отношения“ по нареждане на Запада. Пашинян и други арменски лидери казват, че само „диверсифицират“ своята външна политика и политика за сигурност поради това, което те наричат неуспех на Русия да спази ангажиментите си за сигурност към южнокавказката страна.
Среща Путин - Пашинян
На този фон Пашинян се появи в Москва, където гостува на издирвания от Международния наказателен съд в Хага за систематично отвличане на украински деца руски диктатор Владимир Путин. По-важната част от срещата се проведе при затворени врати - иначе Путин обяви как двустранните отношения с Армения се развивали успешно:
Още: След разлива: Мъртви делфини изплуваха в Новоросийск (ВИДЕО)
Още: Финландският премиер: Русия е постоянна заплаха за ЕС