Няколко световни лидери и официални лица, включително палестинският президент Махмуд Абас, обявиха участието си в срещата на върха за мир в египетската столица Кайро тази събота, 21 октомври.
Очаква се участниците да обсъдят ситуацията в Ивицата Газа и начините за деескалация на конфликта в Израел.
8 държави са потвърдили
Досега осем държави са потвърдили участието си. Това са Бахрейн, Кипър, Египет, Германия, Италия, Япония, Кувейт и Южна Африка. Очаква се председателят на Европейския съвет Шарл Мишел също да присъства, предаде "Ал Джазира".
Още призиви за мир
Същевременно Съветът за сътрудничество в Персийския залив и Асоциацията на страните от Югоизточна Азия (АСЕАН) призоваха за "постоянно прекратяване на огъня" и хуманитарен достъп до Газа.
Съветът за сътрудничество в Персийския залив включва Бахрейн, Кувейт, Оман, Катар, Саудитска Арабия и Обединените арабски емирства.
Страните от АСЕАН са Бруней, Камбоджа, Индонезия, Лаос, Малайзия, Мианмар, Филипините, Сингапур, Тайланд и Виетнам.
Още: Стана ясно може ли да се лети до съседните на Израел държави и да се организират екскурзии там
Снимка: Getty Images
Хуманитарната криза в Газа се разраства
Междувременно все още не е отворил граничният пункт "Рафах" между Египет и Ивицата Газа, контролиран от египетските власти. Камионите с хуманитарна помощ са в изчакване, но пътят е в изключително лошо състояние. Американският президент Джо Байдън заяви, че египетският му колега Абдел Фатах Сиси се е съгласил да отвори пункта, но това все още не е станало - Израел и "Хамас" не обявяват спиране на огъня в тази част от анклава.
Още: ООН иска бързо отваряне на хуманитарния коридор за Газа, Израел с уклончив отговор
"Активно взаимодействаме с всички страни, за да изясним тези ограничения, така че да можем да придвижим тези камиони към мястото, където са необходими. Необходимо е тези камиони да се придвижат възможно най-скоро", каза генералният секретар на ООН Антонио Гутереш.
"Тук имаме два милиона души, които страдат изключително много. Няма вода, няма храна, няма лекарства, няма гориво. Газа се нуждае от всичко, за да оцелее. Тези камиони са спасителен пояс. Те са разликата между живота и смъртта за толкова много хора", добави той.
Междувременно здравното министерство в Газа, контролирано от "Хамас", заяви, че 7 болници и 21 медицински центъра в анклава вече не работят.