Кукери и карнавалци изгониха злите сили и коронавируса от Асеновград. Традиционното карнавално шествие в града тази година съвпадна не само със Сирни заговезни, но и с деня, в който всички си разменят мартеници с пожелания за здраве.
"Радвам се, че три празника се събират в един и се надяваме да успеем да зарадваме асеновградчани. Провеждането на карнавала и танцът на кукерите се прави за здраве и берекет. Искаме да припомним как е било назад във времето. През годините хората са се уповавали на това. Въпреки че обичаят е езически, той е влязъл трайно в нашия културен календар. Смятам, че хората преживяват в този празник нещо много хубаво. Виждат светлината на надеждата", каза за Actualno.com Боян Акексиев - част от организаторите.
Шествието тръгна от местността "Метоха" и премина през няколко улици в града, една от които е "Булаир". После се насочи към "Железния мост" и посети квартал "Свети Георги". Карнавалците обичайно приключиха празника на площад "Академик Николай Хайтов" в Асеновград с традиционното българско хоро.
"Събитието набира все по-голяма популярност с всяка изминала година. Най-хубавото е, че успяхме да го изкараме от рамките на Сдружение за танцово изкуство "Везеница" и да привлечем голяма маса от жителите на града. Няма нищо по-хубаво от това, да съхраняваме българската традиция. Макар да се твърди, че кукерският празник не е местен, все пак той е български и ние сме българи, преди всичко", допълни Алексиев.
"Карнавалът днес стартира от местността "Метоха", където десетки асеновградчани се събраха, за да погледат и да се включат в шествието. Участниците бяха от всякакви възрасти - от 2-годишни деца до пенсионери. Сред образите, освен кукери с тежки чанове, имаше и много интересни роли. Гайдарите озвучава с родопски звън надалече в планината.
Служители на ВиК - Перник продаваха вода по 2 евро и вино. Те и увериха, че колегите им от Асеновград днес няма да копаят никъде, тъй като е празник и почивен ден. Коминочистач докосваше случайните минувачи, за късмет. Циганка бе довела новороденото си да го учи на традиции. Събирайки погледите на околните, тя получи и позлатени монети, като дарение.
Лекар преглеждаше и изследваше безплатно за коронавирус на място гражданите и участниците в карнавала. Медицинската му сестра носеше табела с послание "Човекът е до време, а традицията - вечна", чиято цел е да се покаже, че съхранението на миналото е важно, за да знаят бъдещите поколения какво се е случвало по нашите земи. Докторът сподели, че е видял коронавируса, който умело успял да избяга, и засега не е могъл да го хване, за да го отстрани. В шествието, току що излязъл от затвора затворник пък продаваше билети от националната лотария. Редом до него вървеше и монахиня, която го бе пречистила и му дала прошка.
За обществения ред и безпрепятственото протичане на шествието днес се грижеше най-съвестният и безкомпромисен служител на Министерството на виното и ракията (МВР). Той любезно бе предоставил на вниманието на гражданите ценоразпис за нарушения. Ако те хване без винетка плащаш 98,99 лева. Липсва ли ти застраховка "Гражданска отговорност" ще те глоби със 108,99 лева. А спипа ли те да шофираш без колан санкцията от 49,99 лева не ти мърда. Специално за днешния ден бе направена и промоционална оферта - "При 2 нарушения - второто е на половин цена!". На фона на всичко това, за първи път огромен кафяв мечок танцуваше под мелодията, изваяна от сръчните ръце на своя гъдулар.
Младоженец и булка, забулена в премяната си, традиционно вървяха под ръка сред шествието от хора. Плътно към тях бяха и свекърът и свекървата. А на чело на кукерския карнавал бе младо семейство с две малки деца - всички премени в народни носии и развяващи българския трибагреник.