Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Как да научим детето си да посещава зъболекар

18 юни 2018, 10:04 часа • 5434 прочитания

Малки асеноградчани в различна възраст бяха предизвикани да се впуснат в безплатна дентална работилница. Зъболекарка от Асеновград събра малчугани, за да им покаже, че не е нужно да се страхуват, когато трябва да посетят дентален кабинет.

Пред родителите, пък, тя разкри няколко тайни, относно детската зъбна хигиена. Иновативният метод на д-р Мира, както тя ни се представи, започна с кратък разпит, чисто по детски. Зъболекарката проучи по колко пъти дневно и по какъв начин малките й приятели си мият зъбите. За добра устна хигиена това е необходимо да се случва сутрин и вечер.

Зъбите трябва да се търкат добре първо отпред, после от вътрешната страна, след това отгоре. Накрая се измива и езикът. Децата научиха и кои са храните, от които могат да се получат петна по зъбките им. След урока зъболекарката раздаде на присъстващите вкусни розови таблетки, оцветяващи местата, които не са измити добре. Последва групово и забавно миене на детски зъби. А после нямаше дете, което да не седна на зъболекарския стол и да не отвори уста доброволно.

Възникването на идеята за дентална работилница се е родила съвсем спонтанно, когато д-р Мира се е завърнала на работа, след почти 3-годишно майчинство. “От една страна, като родител, вече бях наясно, че децата изпитват дискомфорт от срещите си с всякакъв род медицински лица - лекари, лаборанти, стоматолози. От друга страна, стоеше тежестта от детските ми спомени и моят собствен ужас от чакането на пейката пред кабинет.”, разказа пред екипа на Actualno.com стоматоложката от Асеновград. Тя казва, че целта на работилницата е да бъдат запознавани децата с това, какво представлява посещението при зъболекар, и то в условие без да имат реална нужда от помощ. В такъв момент липсват болка и стрес и се отваря място за безкрайното им любопитство.

“Знаем, че няма нищо по-добро от профилактиката. Учим чрез игра. А една добра профилактика ще доведе до късна поява на евентуален проблем или възникнал такъв, ще бъде хванат навреме. Това означава спестена болка и не дотам скъпо лечение.”, обясни подробно д-р Мира.

Тя посочи, че малките момиченца и момченца се страхуват не от зъболекаря, а от непознатото, новото, неочакваното, което ги залива, когато обичайно има болка и дискомфорт. Зъболекарката уточни, че в такива момента децата комуникират трудно. Не са в кондиция да следват чужди инструкции и воденето до кабинета не става по тяхно желание. Често сядането на стоматологичния стол е насилствено, след което следват хиляди увещания, от страна на родителя.

По думите й, в безсилието си от тази ситуация често и деца, и майки, и татковци си тръгват ядосани или разплакани. Тя смята, че чрез провеждането на подобни инициативи малчуганите знаят какво предстои. Запознават се със своя зъболекар и се чувстват спокойни. Така се елиминира голяма част от стреса и напрежението и самите деца позволяват да им бъде помогнато. Понякога е добре малчуганите да водят със себе си и своята любима плюшена играчка, например, която също да бъде "прегледана" от стоматолога.

Необходимо е децата предварително да посетят кабинет, да разучат обстановката и да се отпуснат, без да има оказван натиск върху тях. Зъболекарката от Асеновград отправи съвет и към родителите. Най-важен е личният пример и създаването на рутина. Децата трябва да бъдат водени на профилактични прегледи на всеки шест месеца. Ежедневната хигиена, под формата на игра, докато са малки, с показване как мама и татко или кака и батко мият своите зъби, също е от полза. Страхотна тренировка е и забавлението с оцветяваща зъбната плака таблетка (при по-големи деца).

Шарената четка за зъби с любим герой също е способ, който спомага. “При децата любопитството е водещото, за да се постави добро начало. А после е необходимо постоянство, от страна на родителите. Защото рутината е нещо, което малчуганите харесват. Тя им създава усещане за сигурност, стабилност и спокойствие. Веднъж създадена в ранна възраст, рутината бива спазвана без особен проблем от децата.”, каза в заключение д-р Мира.

Ивайло Анев
Ивайло Анев Отговорен редактор
Новините днес