Дори да не използвате мая особено често за кулинарни приключения, със сигурност сте чували много дебати, касаещи вредата от този продукт. Затова и много хора през последните години се обърнаха към тестените изделия с квас. Но защо, какви са вредите? И въобще има ли ползи от маята? На тези въпроси ще дадем отговори днес.
Още: Кои билки се смята, че помагат за брадавици?
Първо – редно е да направим голямо уточнение, че съществуват много видове мая. Тя може да бъде хмелова (известна още като бирена), нахутова, бобова, хлебна. Най-често в магазина можем да открием прясна мая на кубчета и суха, която се предлага в пакетчета. Маята има естествен органичен произход, тъй като е мини „бомба” от дрожди и снабдява тялото с допълнителни количества витамини към храната.
КАКВА Е РАЗЛИКАТА МЕЖДУ ПРЯСНА И СУХА МАЯ
Има предположения, че бирената мая понижава нивата на холестерол и кръвна захар, изчиства кожата, увеличава нивата на енергията посредством съдържащите се в състава витамини и минерали. Бирената мая е обикната от доста спортисти, защото може да подобри спортните им постижения.
Още: Колко видове минзухари се срещат в нашата страна
Що се отнася до вредите от мая, те най-често се отнасят до хлебната такава. Според различни лекари дрождите в маята действат на плазмените мембрани в клетките на организма, увеличавайки тяхната проницаемост към патогенни микроорганизми и вируси. Под въздействието на хлебните дрожди се нарушава дейността на всички органи на храносмилането: стомаха, задстомашната жлеза, жлъчката, черния дроб и червата.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Стихотворение на деня, 22 януари, от Пейо Яворов
Още: Трябва ли да се пълни догоре с гориво резервоарът на колата през зимата
Смята се, че прекаляването с тестени изделия, съдържащи мая, може дори да доведе до язви. Като „за капак”, нараства умората, раздразнителността, появява се гадене и парене в гърлото.