Продадоха картина на Густав Климт за десетки млн. евро (ВИДЕО)

25 април 2024, 10:44 часа • 1601 | прочитания

Незавършената късна творба на Густав Климт - "Портрет на госпожица Лизер", беше продадена на търг във виенската аукционна къща "im Kinsky" за 30 млн. евро. Заедно с допълнителните разходи творбата сменя собственика си за сумата от общо 35 млн. евро. Това е нов рекорд за аукционната къща, организирала наддаването, както и рекорд за аукцион, проведен в Австрия.

Още: Новата изложба на Георги Георгиев в галерия "Нюанс": "Ангели и демони" винаги наблизо

Още: Конкурс преобразява със светлинно изкуство фасадата на НДК

Още: Последният портрет, рисуван от Густав Климт, бе продаден за над 108 милиона долара

Още: Звездата от "Хари Потър" Еvanna Lynch пристига в България на Anventure Comic Con 2025

Още: Фестивалът на светлините LUNAR дава нов облик на вечерна София в дните между 8 и 11 май

Повече за търга

Търгът събуди световен медиен интерес, тъй като картините на Климт през последните години са продавани на доста високи цени. Специалистите очакваха, че цената на "Портрет на госпожица Лизер" ще надхвърли сумата от 70 млн. евро. 

Аукционерът Михаел Ковачек започна наддаването от 28 млн. евро, но получи само три оферти. Печелившото предложение дойде от бившата служителка на "Sotheby's" Пати Уонг, която заедно с партньора си Дарил Уикстрьом ръководи консултантска фирма за азиатски колекционери.

Още: Първият търг на творби, създадени само с изкуствен интелект, с разочароващи резултати (ВИДЕО)

Още: Никола Цветанов представя изложбата си "Incognito Games"

Управляващият директор на тръжната къща "im Kinsky" Ернст Плойл каза, че е действала от името на хонконгската предприемачка Розалин Вонг и нейната компания "Хоум арт", направила някои от най-впечатляващите покупки на произведения на Климт в последните години.

Още: Непослушните Guerrilla Girls с първа ретроспективна изложба в България

Още: Картина на Банкси се продаде за убийствена сума (СНИМКА)

Историята на картината 

Досегашните собственици на творбата я наследяват от далечни роднини преди около две години, като преди това "Портрет на госпожица Лизер" се предава на няколко поколения, съобщават от аукционната къща "im Kinsky".

Предполага се, че творбата е била показана пред публика на изложба във Виена през 1925 г. Между 1925 г. и 60-те години на миналия век съдбата ѝ е неизвестна - както и местонахождението ѝ по време на националсоциализма, когато семейство Лизер е преследвано заради еврейския си произход. Според аукционната къща след интензивно проучване няма доказателства, че картината е била конфискувана по това време. "От друга страна не са открити и доказателства, че не е била заграбена между 1938 и 1945 г.", допълват оттам.

Снимка: iStock

Заради неясноти около произхода на картината приходите трябва да бъдат разделени между няколко възможни законни наследници въз основа на споразумение в съответствие с т.нар. "Вашингтонски принципи".

Още: Екоактивисти заляха с черна течност шедьовър на Климт (ВИДЕО)

Според "im Kinsky" това е и причината произведението, което предизвика световна сензация, да не бъде продадено на търг в Лондон или Ню Йорк. Значително по-малката виенска тръжна къща има не само дългогодишен опит с творби на Климт, но и в работата по случаи на заграбено изкуство.

"Разбира се, ние сме много щастливи от резултата, но не сме особено изненадани, тъй като той е в съответствие с международните стандарти", заяви Клаудия Мьорт-Гасер, експерт на аукционната къща, отговарящ за произведенията на Густав Климт, в съобщение за медиите след търга, пише БТА.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Яна Баярова
Яна Баярова Отговорен редактор
Новините днес