Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

НАТФИЗ отбелязва тържествено 60 години от създаването на учебния драматичен театър

27 октомври 2017, 13:55 часа • 3564 прочитания

НАТФИЗ ще отбележи 60 години Учебен драматичен театър и 75 години държавно театрално образование. Академията планира да отпразнува юбилея с поредица от спектакли в началото на ноември – „За любовта и други демони“ пост. проф. Маргарита Младенова (3 ноември), „Бай Балчо споменува“ пост. проф. Пламен Марков (4 ноември), премиерата на „Антихрист-суперзвезда“ пост. проф. Здравко Митков (7 ноември), „Ориент експрес“ пост. проф. д-р Александър Илиев (7 ноември) и „Януари“ пост. Ованес Торосян (8 ноември). Два от спектаклите, посветени на юбилейните годишнини – „Бай Балчо споменува“ на дипломиралия се клас на проф. Пламен Марков и „Януари“ на дипломиралия се клас на проф. д-р Ивайло Христов, ще се играят на голяма сцена, при вход свободен, но при предварително заявени на касата на театъра пропуски!

ЗАПОВЯДАЙТЕ!

 60 години Учебен драматичен театър – да не отминаваме историята!

Из статията на проф. д-р Надежда Тихова, „Национална академия за театрално и филмово изкуство – шест десетилетия

 „… През 1955 година Висшият институт за театрално изкуство „Кръстьо Сарафов“ получава от Министерството на просветата специално построена за него сграда, която се намира на ул. „Г. С. Раковски“ №108А. Със своите три сцени и по-голям брой аудитории тя предлага значително по-добри възможности за провеждане на учебния процес. На 1 ноември 1957 г. с комедията „Двубой“ от Иван Вазов, постановка на Атанас Михайлов, се открива и Учебния драматичен театър, който е в същата сграда. Неговата архитектура дава възможност за сложни и разнообразни постановъчни решения. Той има 440 места, амфитеатрално разположени.

Учебният драматичен театър е свързан с образователния процес в Академията. В него студентите придобиват практически навици и опит при нормални сценични условия, улеснява се преходът от учебната работа към тази в професионалните театри. На негова сцена се фокусират резултатите от обучението, реализират се принципите на съвременната театрална педагогика, тъй като новите изисквания на времето променят и обогатяват подхода към дипломния спектакъл. Постановките в театъра се осъществяват от художествените ръководители на отделните курсове или от преподаватели от техния екип. На студентите е предоставена възможност да изявят творческата и индивидуалност, да се запознаят с ателиетата и с други дейности, свързани с изграждането на спектакъла, да усетят сценичната природа на театралното изкуство. Студентите по „Режисура за драматичен театър“ асистират на своите преподаватели, а тези от „Театрознание“ пишат програмите и обсъждат спектаклите.

По отношение на публиката Учебният драматичен театър не е затворена система. Той намира баланса между движението в нейните интереси и учебния процес, воден от разбирането, че творчеството на актьора и на режисьора е пълноценно само във взаимодействието с нея. Театърът има своя публика, склонна да отмине недостатъците в играта на младите актьори, тъй като никое начало не е застраховано от тях. Тази публика е подвластна на младостта, всеотдайността и искреността, които изпълват сцената. По-голямата част от нея са млади хора, но много често в залата има и по-възрастни зрители, предпочели добрите спектакли на този театър. Творческата биография на поколения български актьори и режисьори започва от Учебния драматичен театър, в който те изиграват първите си роли и независимо от тяхната крайна сценична съдба се помнят дълго време, а може би остават и незабравими. Има нещо привлекателно и динамично във факта, че театърът всеки нов сезон сменя своята трупа, а зрителите се запознават с поредните млади актьори и режисьори. Осъществените в него постановки влизат в биографията не само на студентите, но и на техните преподаватели, а те са едни от най-добрите и най-изявените в театралната сфера.“ 

Така е вече 60 години - ГАЛЕРИЯ

 

Игрална програма,

30 октомври – 5 ноември 2017

НОС31 октомври, 19.00 ч., Голяма сцена, УДТ

пантомимен спектакъл, специалност ІV ТД – ПМ, клас проф. д-р Александър Илиев

КУМ ЛИСАН31 октомври, 19.30 ч., Сцена 47, УДТ

от Йохан Волфганг Гьоте, специалност ІV АДТ, клас проф. Здравко Митков

ЗА ЛЮБОВТА И ДРУГИ ДЕМОНИ3 ноември, 19.30 ч., Сцена 47, 60 ГОДИНИ УДТ!

от Габриел Гарсия Маркес, специалност ІV АДТ, клас проф. Маргарита Младенова

БАЙ БАЛЧО СПОМЕНУВА4 ноември, 19.00 ч., Голяма сцена, 60 ГОДИНИ УДТ!

постановка проф. Пламен Марков, участват дипломирани студенти на проф. Пламен Марков

Actualno.com
Actualno.com Отговорен редактор
Новините днес