Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Фондация "Цанко Лавренов" представя изложбата "Нестинарка"

17 ноември 2022, 11:27 часа • 4745 прочитания

„Доста време преди да започна да работя върху танцовата драма „Нестинарка", се рових в нашата художествена литература, за да намеря сюжет за опера. На оперен сюжет не попаднах. Но търсенията ми не останаха напразни. Когато прочетох разказа на Константин Петканов „Нестинарка“, нещо стихийно и неудържимо бликна в мен. Тогава започнах да скицирам сцените, идеята придобиваше яснота и внушителност, а драматичната наситеност – онова напрежение, което така властно и неудържимо ще се разрази в буйните ритми и трагични акценти на нестинарското хоро.“

Още: Откриват изложба на Стефан Десподов - Деспо в Народния театър

Още: Показват картини, конфискувани от мафията: Сред тях и творба на Кристо

Тези спомени на Марин Големинов отвеждат към предисторията за наричаните от някои “най-българско” музикално произведение - танцовата драма “Нестинарка”. Представена за първи път на 4 януари 1942 г., танцовата драма според отзивите в пресата се превръща в триумф на българската култура и предизвиква възторг у публиката. Художници на декорите и костюмите на тази и няколкото следващи постановки са Никола и Нева Тузсузови, а хореографията на Мария Димова и до днес се счита за едно от съществените постижения на националната ни танцова форма.

През 1968 година „Нестинарка“ става причина за творческа среща (наречена от проф. Розалия Бикс „лъвска“) между композитора Марин Големинов и художника Цанко Лавренов. С премиера на 17 ноември 1968 г., под диригентската палка на самия композитор, тя по символичен начин отбелязва 40-годишнината от първото балетно представление в България („Копелия“от Лео Делиб). Цанко Лавренов изработва проекти за декори на постановката, голяма част от които грижливо се съхраняват в архива на едноименната фондация - именно те ще бъдат представени в рамките на изложбата „Нестинарка. Голямата среща на Марин Големинов и Цанко Лавренов“.

Още: Няма да повярвате какво има на гърба на картината "Мона Лиза" (ВИДЕО)

Още: Емблематичният банан, залепен с тиксо, се продаде за 6,2 млн. долара в Ню Йорк

Публиката ще има възможност да надникне зад завесата на една по-малко позната част от творчеството на Цанко Лавренов, част от което ще бъде представено пред публика за първи път. Изложбата ще предложи на посетителите да преминат през бързи скици с моливи, да разглеждат размислите на художника върху различни композиционни решения и да ги сравнят със завършените маслени произведения, послужили за изработване декорите на постановката от 1968 година.

Обогатена с музиката на Марин Големинов и подкрепена с богата информационна част, изложбата обещава едно мултимедийно изживяване, посветено на срещата между музиката, изобразителното изкуство и танца.

Организаторите на изложбата са убедени, че 80 години след премиерата си, спектакълът „Нестинарка“ не спира да предизвиква интерес, възкръсвайки като феникс из пепелището на нестинарската жарава - каквато асоциация неведнъж прави самият композитор Марин Големинов.

Откриване: 18:30 часа, 24 ноември 2022 г.

Още: Две галерии за съвременно изкуство с обща изложба на Женския пазар

Още: Водна кула - Изложба на Юлиян Табаков в ReBonkers (СНИМКИ)

Изложбата ще продължи до 1 декември 2022 г.

Галерия „Контраст“

София, ул. „Цар Самуил“ 49

Екип на изложбата: Елисавета Станчева - куратор, Лаврен Петров - организатор, Лилия Големинова - консултант музикално съдържание, глас зад кадър, Любен Ковачев - звукорежисьор, Емил Данаилов - фотограф, Нигрита Дейвис и Филип Дейвис - превод на английски език, Антония Серафимова - асистент проучване, студио Depikkt - дизайн, Радослав Нейчев - редене и окачване на изложбата, Зорница Василева - логистика. Рамки: ателие „Арковна“

Проектът е реализиран с финансовата подкрепа на Национален фонд „Култура“ по „Програма за възстановяване и развитие на частни културни организации“.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Евгения Чаушева
Евгения Чаушева Отговорен редактор
Новините днес