Франсоаз Жило, бивша дългогодишна партньорка на Пабло Пикасо и майка на две от децата му, е починала в болница в Ню Йорк на 101-годишна възраст. Новината потвърдиха и от Музея на Пикасо в Париж. Според дъщеря ѝ Аурелия Енгел Жило е страдала от проблеми със сърцето и белите дробове.
Още: Показват картини, конфискувани от мафията: Сред тях и творба на Кристо
Още: Няма да повярвате какво има на гърба на картината "Мона Лиза" (ВИДЕО)
Муза, майка, бунтарка
Франсоаз Жило е само на 22 години, когато през 1943 г. се запознава със световноизвестния и с около 40 г. по-възрастен от нея Пабло Пикасо. Тя бързо се превръща в негова муза и любовница. Първите три години от връзката им са били "най-хубавите", тъй като двамата са се виждали само два пъти месечно, споделя по-късно тя в интервю за френското седмично списание "Пари Мач".
Двойката има две деца - Клод и Палома. Пикасо обаче ставал все по-изискващ, доминиращ и капризен и правел живота на хората около себе си труден. Той искал да ги ограничава, споделя по-късно Жило. През 1953 г. тя напуска прочутия художник. И до днес е смятана за единствената жена, която се е осмелила да го направи.
Още: Емблематичният банан, залепен с тиксо, се продаде за 6,2 млн. долара в Ню Йорк
Още: Картина на Рене Магрит с нечуван рекорд: Продадоха я за 9-цифрена сума (СНИМКИ)
Книгата ѝ за Пикасо става бестселър
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: "Изобилие" - Сборна изложба живопис и пластика в галерия "Арт Маркони" (КАРТИНИ)
Още: Две галерии за съвременно изкуство с обща изложба на Женския пазар
Майката на Жило била акварелистка, а баща ѝ - успешен и авторитетен бизнесмен, който искал дъщеря му да следва право. Въпреки това тя създала свое собствено ателие в дома на баба си, а през 1943 г. представила и изложба в Париж. След като напуска Пикасо, иска да се утвърди като артист. Плановете ѝ обаче са възпрепятствани от бившия ѝ партньор, разказва Жило.
Франсоаз Жило е авторка на книгата "Животът с Пикасо", в която описва връзката си с художника през 60-те години на миналия век. Твърди се, че Пикасо е изпадал в ярост, защото не успял да предотврати публикуването ѝ. Произведението се превърнало в бестселър и било съпроводено от съдебен спор. Той довел и до това, че множество галерии застанали на страната на Пикасо - вероятно под негов натиск. Всички тези събития повлияли зле на артистичната кариера на Франсоаз Жило.
Напускането на Пикасо било равносилно на обида към неговото величие, коментира Ани Майлис, биографка на Жило. Заедно със Силви Блум тя е създателка и на документалния филм "Пабло Пикасо и Франсоаз Жило - жената, която каза не".
Още: Водна кула - Изложба на Юлиян Табаков в ReBonkers (СНИМКИ)
Още: Поетика на мимолетното: Изложба на Дарина Янева в Галерия „Българи“
Успешна художничка и обаятелна жена
По-късно Жило за кратко е женена за художника Люк Симон, от когото ражда дъщеря си Аурелия. След това се мести в Ню Йорк, където през 1970 г. се омъжва за Джонас Солк, създател на ваксината срещу полиомиелит. Жило остава с него до смъртта му през 1995 година.
Художничката работи до края на живота си. В крайна сметка тя успя да намери признание в света на изкуството. През последните години творбите ѝ бяха показани в редица прочути изложбени зали, сред които Музея на изкуството "Метрополитън" и Музея на модерното изкуство в града (МоМА). Някои от картините ѝ бяха продадени на високи цени. На 100-годишния ѝ юбилей американските медии я определиха като it girl - жена, която съчетава сексапил с обаятелен характер.
Самата Жило обаче винаги е била скромна. "Няма да се правя на нещо повече от това, което съм", заяви тя миналата година пред "Ню Йорк Таймс". "Или пък на нещо по-малко."
Източник: Дойче веле